Головна Усі консультації Держрегулювання Інше

Відшкодування судового збору: коли відображається дохід?

Суд виніс рішення на користь підприємства та зобов’язав боржника компенсувати судовий збір. Рішення набрало сили у вересні, а отримало підприємство його в листопаді. Коли визнавати дохід: після рішення суду чи коли надійдуть кошти від боржника?

Запитання:

Суд виніс рішення на користь підприємства та зобов’язав боржника компенсувати підприємству судовий збір. Суд відбувся в серпні, а рішення увійшло в силу з 21.09.2018 р. Підприємство отримало це рішення від судовиконавця в листопаді. Коли (у якому місяці) підприємство повинно відобразити дохід? Це треба зробити відразу після рішення суду чи дочекатися, коли надійдуть кошти від боржника? Впевненості на повернення цих витрат немає, адже невідомо де знаходиться боржник невідомо. Що з податком на прибуток?

 

Відповідь:

Насамперед зазначимо, що відповідно до ст. 4 Закону №3262 судові рішення, внесені до Єдиного держреєстру судових рішень, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України. Для реалізації права доступу до судових рішень, внесених до Реєстру, користувачу надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

У ч. 4 ст. 231 ГПКУ зазначено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. За рішеннями про стягнення судового збору, про накладення штрафу (як засобу процесуального примусу) стягувачем є Державна судова адміністрація України (абз. 2 ч. 4 ст. 15 Закону «Про виконавче провадження»).

Підпунктом 134.1.1 ПКУ передбачено, що об'єктом оподаткування податку на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III «Податок на прибуток підприємств» ПКУ.

ДФС в листі від 17.12.2015 р.  №27021/6/99-99-19-02-02-15 та ГУ  ДФС у Чернігівській області в листі  від  11.02.2016 р. №482/10/25-01-15-02-09 повідомляють, що розділом ІІІ «Податок на прибуток підприємств» ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці щодо судового збору, зазначеного в рішенні суду.

Отже, такі операції відображаються згідно з правилами бухобліку при формуванні фінрезультату. Витрати на врегулювання спорів у судових органах, включаючи суму сплаченого судового збору, належать до складу адміністративних витрат (п. 18 П(С)БО 16) та обліковуються на рахунку 92 «Адміністративні витрати».

Щодо визначення дати відображення доходу на суму відшкодування судового збору за рішенням суду слід виходити з норм п. 5 П(С)БО 15. У цьому пункті зазначено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена. Виходячи з того, що збільшення активу або зменшення зобов'язання відбудеться на момент отримання коштів від боржника, то й дохід від відшкодування сплаченого судового збору також необхідно визнавати на дату отримання таких коштів таким записом: ДТ 311 КТ 719.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Інше
Теги:
Доходи , Заборгованість , Податок на прибуток , Суд , Судовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі