Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148.
Норми п. 12 Положення №148 зобов'язують підприємства розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі підприємства. Такий порядок повинен максимально врахувати особливості роботи як підприємства, так і його відокремлених підрозділів:
- внутрішній трудовий розпорядок;
- режим роботи;
- графіки змінності;
- порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку.
Для відокремлених підрозділів підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами підприємства. Розроблений порядок повинен відповідати вимогам цього Положення та не суперечити законодавству України.
При цьому ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) встановлює підприємство, що здійснює операції з готівкою, виходячи з потреби прискорення обігу готівки та своєчасного її надходження до кас банків (п. 14 Положення №148).
Тобто, ліміт каси встановлюється для підприємства в цілому, включаючи всі його відокремлені підрозділи, а не окремо для кожного. Тому сума 1000 грн може і не вважатися понад лімітною, якщо по підприємству в цілому встановлено ліміт, наприклад, 25000 грн. Якщо за умовами запитання ліміт каси 20000 грн, то потрібно зважати на те, чи це ліміт в цілому по підприємству, чи ліміт лише для окремої торгової точки. Санкції передбачено лише за порушення ліміту каси в цілому по підприємству. Тож, якщо 20000 грн – це ліміт каси в цілому по підприємству, то формально перевищення цього ліміту на 1000 грн говорить про те, що наступного дня потрібно здати гроші до банку в сумі більше, ніж 20000 грн.
Підприємства в позаробочий час мають право тримати у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
У п. 16 Положення №148 зазначено, що суб'єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для переказу на банківські рахунки суб'єктів господарювання:
- до операторів поштового зв'язку;
- до національних операторів та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку.
Відокремлені підрозділи підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юросіб або банку чи небанківської фінансової установи для її переказу і зарахування на банківські рахунки юросіб.
Усе про касу і РРО –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись,як це виглядає?
Готівкова виручка (готівка) здається суб'єктами господарювання самостійно (у т. ч. із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів, або через підприємства, які отримали ліцензію НБУ на надання банкам послуг з інкасації.
Виходячи з викладеного, підприємство, що має торгові точки (підрозділи) може у порядку оприбуткування готівки в касі, встановити такий порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку:
- продавці торгових точок (підрозділів) повинні щодня здавати готівкову виручку до каси підприємства не пізніше 15:00;
- продавці торгових точок (підрозділів), у разі отримання виручки після 15:00 до кінця зміни у розмірі понад 10 тис. грн, зобов'язані здати її самостійно із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки для її переказу і зарахування на банківський рахунок підприємства.
Також слід звернути увагу на норми п. 48 Положення №148. У ньому зазначено, що підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито його рахунок для зарахування коштів) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках відповідно до таких вимог:
1) щодня (у день надходження готівкової виручки (готівки) до їх кас) – для підприємств, розташованих у населених пунктах, де є банки;
2) наступного за днем надходження готівкової виручки (готівки) до каси дня – для підприємств, у яких час закінчення робочого дня (зміни), установлений правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності відповідно до законодавства України, не дає змогу забезпечити здавання готівкової виручки (готівки) у день її надходження;
3) не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів – для підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків.
Тобто, якщо торгові точки (підрозділи) підприємства працюють до 20:00 (або цілодобово), а його каса лише до 18:00, то здавання готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках наступного за днем її надходження каси дня не є порушенням.
Відповідно до п. 54 Положення №148 готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона:
- здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку;
- видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.
Готівка також не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні. При цьому така готівка має бути здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.
Тобто в даному випадку готівкова виручка не буде вважатися понадлімітною, якщо на наступний день вона буде здана до банку в сумі, що перевищує 20000 грн. Факт здавання виручки з торгової точки до головної каси підприємства не врятує від перевищення ліміту, якщо ці кошти не будуть здані до банку.
За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах до підприємства застосовується фінансова санкція у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день (абз. 2 ст. 1 Указу Президента України від 12.06.1995 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити