Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Як оформити повернення товару, придбаного за допомогою РРО та терміналу

Покупець розрахувався за товар платіжною карткою. Продавець видав йому фіскальний чек РРО та термінальний чек оплати за товар. Згодом покупець повертає товар. Чи повинен продавець вимагати окрім фіскального чеку РРО, ще термінальний чек оплати? Як документально оформити таке повернення?

Приймання від покупця платіжних карток — це розрахункова операція і вона  вимагає застосування РРО. За своєю природою оплата придбання товару платіжною карткою є безготівковою операцією. Безготівкові продажі звільнені від РРО (п. 12 ст. 9 Закону про РРО) і хоча розрахунок платіжними картками підпадає під це поняття, не застосовувати РРО у цьому випадку нам не дає п. 1 ст. 3 Закону про РРО: "СГ, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі із застосуванням платіжних карток у сфері торгівлі, зобовязані застосовувати РРО".

Податківці в "ЗІР" (підкатегорія 109.02) у відповідь на запитання: "Яким чином здійснюється повернення готівки, яка була перерахована СГ в безготівковій формі?") пояснюють: "якщо передоплата за товар (послуги) здійснювалась у безготівковій формі (саме випадок із розрахунком платіжною карткою – ред.) то повернення коштів за не отриманий товар (не надану послугу) здійснюється у безготівковій формі через установу банку або у разі готівкової форми розрахунків чи застосування банківської платіжної картки – із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа". 

Отже, у даному випадку таке повернення товару потрібно провести через РРО із оформленням відповідного фіскального чеку. 

Для того, щоб повернути непродовольчий товар, покупець має скласти заяву у двох примірниках про розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми. Затвердженої форми такої заяви немає, тому достатньо скласти її у довільній формі (п. 30 Правил №104). Проте на примірнику заяви покупця продавець ставить відмітку про прийняття до розгляду вимог, зазначених у заяві, дату прийняття документа, прізвище, ініціали та посаду працівника, який прийняв заяву. Другий примірник заяви залишається у продавця, що задовольняє вимоги покупця.

Також, згідно із п. 8 розділу ІІІ Порядку №547, якщо сума коштів, виданих при поверненні будь-якого товару, перевищує 100 грн, матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги), відомості про товар (послугу), суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги).

Типової форми такого акту на сьогодні також не затверджено, тож він складається у довільній формі. За бажанням, ви може скористатися зразками заяви та акту, наведеному у нашому матеріалі>>

Повернення коштів покупцю можливе лише після пред'явлення ним розрахункового документа, а щодо товарів, на які встановлено гарантійний строк, — технічного паспорта чи іншого документа, що його замінює, з позначкою про дату продажу. На цьому наполягали  податківці раніше, і з того часу ситуація не змінилася (хоч Порядок №417 було замінено  Порядком №547). 

Отже, для повернення коштів покупець зобов'язаний пред'явити розрахунковий документ (якщо розрахунки проводилися через РРО — фіскальний чек). В іншому випадку покупець не матиме підстав на повернення коштів. На нашу думку, термінального чеку оплати у цьому разі вимагати немає потреби.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Кловская Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
РРО , Торгівля

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі