• Посилання скопійовано

Заповнення Книги обліку доходів платником єдиного податку - посередником

Які суми слід вказувати в Книзі обліку доходів фізособи - підприємця та якою датою це відображати: датою надходження загальної суми, датою перерахування транзитної суми туроператору чи датою звіту від туроператора?

Запитання:

Підприємець (третя група ЄП) виконує роботу туристичного агента та впродовж звітного періоду отримує платежі від клієнтів, частину яких перераховує туроператору як транзитні (за винятком винагороди). Суми винагороди до кінця періоду можуть змінюватись (курсові різниці, відмови, інші ситуації). В кінці звітного періоду туроператор надає турагенту - підприємцю звіт, де вказується загальна сума послуг, яку підприємець - агент повинен був перерахувати за звітний період туроператор та сума винагороди агента. 

Які суми слід вказувати в Книзі обліку доходів фізособи - підприємця та якою датою це відображати: датою надходження загальної суми, датою перерахування транзитної суми туроператору чи датою звіту від туроператора?

Відповідь:

За нормою п. 294.4 ПКУ у платника єдиного податку — туристичного агента, доходом є не вся сума коштів, отримана від клієнта, а тільки сума винагороди. Але для платника ЄП важливо мати документальне підтвердження. 

На практиці транзитні суми, які не є доходом платника ЄП включаються до звіту, а сума послуги, яку надав туристичний агент своєму оператору, зазначається в акті наданих послуг. Затверджених форм звіту та акту немає, тому ці документи складаються у довільній формі, але з переліком обов'язкових реквізитів згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік. Строки та форма подання звіту можуть встановлюватись у договорі.

Платою турагента є тільки винагорода. Але для підприємців — платників ЄП є свої особливості щодо ведення обліку в посередницькій діяльності. Податківці на практиці ("ЗIР", підкатегорія 107.07) повідомляють: "У разі отримання фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку коштів від надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедирування або за агентськими договорами, у книзі обліку доходів (книзі обліку доходів і витрат) відображається вся сума коштів, яка надійшла на поточний рахунок платника податку та/або яку отримано готівкою, за такими договорами.

Разом з цим при заповненні податкової декларації платника єдиного податку — фізичної особи — підприємця до доходу включається сума отриманої винагороди повіреного (агента)".

Ми повинні зазначити, що у Порядку ведення книги обліку доходів не передбачено такого заповнення і сказано, що у книзі відображаються щоденно за підсумками робочого дня отримані доходи. Загальна сума доходу відображається у графі 6. Але, якщо платник ЄП — фізособа вирішить взяти до уваги думку податкової, тоді у графі 2 слід зазначити суму отриманих коштів від клієнта, у графі 3 — суму коштів, які є транзитними і сплачені третім особам на виконання агентського договору, відтак у графі 4 вивести скориговану суму доходу платника ЄП. Правильно визначити суму доходу особливо важливо для підприємців — платників ЄП 3-ї групи, адже для них ця сума є базою для сплати ЄП, що відображається у графі 6

За умовами запитання сказано, що в кінці періоду туроператор підтверджує документально суму винагороди для турагента, тому враховуючи це, рекомендації податківців щодо заповнення книги є доволі слушними.

Транзитні кошти, які одержуються фізособою — платником ЄП від клієнтів не включаються до обсягу доходу, а отже, не впливають на граничний обсяг доходу для платників єдиного податку.

У листі ДФС у м. Києві від 26.01.2016 р. №348/П/26-15-12-02-14 (лист стосується галузі у ТЕД, проте суть однакова) повідомляється, що кошти, які одержуються фізособою — платником ЄП від клієнтів для виконання визначених договором послуг, вважаються транзитними і право власності на такі кошти до фізособи-підприємця не переходить. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.2024345
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202441
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 404
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.202496
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202483