• Посилання скопійовано

Реалізацію основного засобу можна провести у готівковій формі з оформленням касового ордеру

Приватне підприємство продає основний засіб фізичній особі шляхом внесення готівкових коштів в касу підприємства. Чи можливо таку операцію оформити касовим ордером? І які діють при цьому обмеження щодо суми готівки?

Реалізацію ОЗ підприємство може провести у готівковій формі з оформленням прибуткового касового ордеру або у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок.

Зауважимо, що податкові органи наразі дотримуються позиції, щодо можливості продажу ОЗ без застосування РРО (додатково див. ЗІР підкатегорію 109.02, аналогічна позиція опублікована у Віснику податкової служби №45/2012, у листі ДПАУ від 10.04.2009 №7612/7/23-7017/264 тощо). Така їх позиція і підтримується й іншими контролюючими органами (див., наприклад, лист Держкомпідприємництва від 12.01.2008 р.  №219). 

Але ставлення податківців до цієї проблеми не весь час було саме таким. Зокрема, у листі від  26.07.2006 р. №14109/7/23-8017 податкові органи ототожнювали продаж ОЗ з товаром, який пов’язаний з торговельною діяльністю. На їхню думку, в момент продажу ОЗ трансформується в товар. Якщо цей товар продається за готівкові кошти, підприємство повинно провести таку операцію через РРО або здійснювати такі розрахунки через установу банку. Отже, для того, щоб остаточно переконатися в можливості продажу ОЗ за готівку без застосування РРО, варто отримати індивідуальну письмову консультацію, наприклад, в ДПІ за місцем обліку. 

Зауважимо, у разі проведення такої операції у готівковій формі, потрібно врахувати вимоги Положення №637 (затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637). Відповідно до п. 2.6 Положення №637 вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. 

Також потрібно врахувати норми п. 2.3 згаданого Положення, щодо граничного обмеження розрахунків готівкою. Підприємства мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною Постановою НБУ від  06.06.2013 р. №210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою".

Згідно з п. 1 Постанови №210 гранична сума розрахунків готівкою фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) встановлена у розмірі 150000 грн.

За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, відповідно до ст. 163-15 КпАП до посадових осіб юридичної особи застосовуються санкції в розмірі від 100 до 200 нмдг, це від 1700 до 3400 грн.

У випадку отримання готівки (мається на увазі до 150000 грн на день) потрібно слідкувати за дотриманням встановленого ліміту каси (залишком готівки). Вся готівка, що перебуває в касі на кінець робочого дня і не здана підприємством до банку, вважається понадлімітною. За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах застосовуються санкції - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день (згідно Указу Президента від 12.06.95 р. №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки").

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024560
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705