• Посилання скопійовано

Реалізацію основного засобу можна провести у готівковій формі з оформленням касового ордеру

Приватне підприємство продає основний засіб фізичній особі шляхом внесення готівкових коштів в касу підприємства. Чи можливо таку операцію оформити касовим ордером? І які діють при цьому обмеження щодо суми готівки?

Реалізацію ОЗ підприємство може провести у готівковій формі з оформленням прибуткового касового ордеру або у безготівковій формі, шляхом перерахування коштів на поточний рахунок.

Зауважимо, що податкові органи наразі дотримуються позиції, щодо можливості продажу ОЗ без застосування РРО (додатково див. ЗІР підкатегорію 109.02, аналогічна позиція опублікована у Віснику податкової служби №45/2012, у листі ДПАУ від 10.04.2009 № 7612/7/23-7017/264 тощо). Така їх позиція і підтримується й іншими контролюючими органами (див., наприклад, лист Держкомпідприємництва від 12.01.2008 р.  №219). 

Але ставлення податківців до цієї проблеми не весь час було саме таким. Зокрема, у листі від  26.07.2006 р. №14109/7/23-8017 податкові органи ототожнювали продаж ОЗ з товаром, який пов’язаний з торговельною діяльністю. На їхню думку, в момент продажу ОЗ трансформується в товар. Якщо цей товар продається за готівкові кошти, підприємство повинно провести таку операцію через РРО або здійснювати такі розрахунки через установу банку. Отже, для того, щоб остаточно переконатися в можливості продажу ОЗ за готівку без застосування РРО, варто отримати індивідуальну письмову консультацію, наприклад, в ДПІ за місцем обліку. 

Зауважимо, у разі проведення такої операції у готівковій формі, потрібно врахувати вимоги Положення № 637 (затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 р. №637). Відповідно до п. 2.6 Положення № 637 вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. 

Також потрібно врахувати норми п. 2.3 згаданого Положення, щодо граничного обмеження розрахунків готівкою. Підприємства мають право здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізичними особами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою, установлених відповідною Постановою НБУ від  06.06.2013 р. №210 "Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою".

Згідно з п. 1 Постанови №210 гранична сума розрахунків готівкою фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) встановлена у розмірі 150000 грн.

За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, відповідно до ст. 163-15 КпАП до посадових осіб юридичної особи застосовуються санкції в розмірі від 100 до 200 нмдг, це від 1700 до 3400 грн.

У випадку отримання готівки (мається на увазі до 150000 грн на день) потрібно слідкувати за дотриманням встановленого ліміту каси (залишком готівки). Вся готівка, що перебуває в касі на кінець робочого дня і не здана підприємством до банку, вважається понадлімітною. За перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах застосовуються санкції - у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день (згідно Указу Президента від 12.06.95 р. № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки").

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи потрібно вести касову книгу за операціями на рахунку 308 та як складати касові ордери?
    Який кореспондуючий рахунок необхідно вказати у прибутковому ордері при прийомі коштів за послуги через ПРРО? Як саме відображати операції у касовій книзі, якщо на кінець дня всю виручку передаємо з рахунку 308 на рахунок 301? Чи потрібно виписувати видатковий ордер для рахунку 308 і прибутковий на рахунок 301 на суму цих коштів? Які коресподуючі рахунки вказувати в видатковому ордері та в прибутковому?
    24.04.20248432
  • Які електронні підписи та печатки можуть застосовуватись в ПРРО?
    Чи можна використовувати електронні печатки, а не іменні ключі касирів для програмного РРО? Чи не буде це порушенням порядка проведення розрахункових операцій?
    02.04.202448
  • ФОП використовує платіжний сервіс LiqPay: чи потрібно РРО?
    Чи належить сервіс LiqPay до сервісу переказу коштів? Чи потрібно застосовувати РРО при оплаті на сайті ФОП за послуги з тимчасового розміщення за допомогою сервісу LiqPay?
    28.03.20241 433
  • Чи застосовує підприємство рахунок 308 при оприбуткуванні готівки із застосуванням КОРО?
    Підприємство перевізник при оприбуткуванні готівки в касу використовує КОРО та РК. Як обліковувати надходження готівки з 23.02.2024 р.?
    25.03.2024109
  • Як обліковувати ПРРО та як списати РРО?
    В 2022 р. ТОВ купило та зареєструвало ПРРО. Оплата за ПРРО здійснюється на рік. Оприбуткували це ПРРО як нематеріальний актив на 127 рахунок + амортизація на 12 місяців. Через рік здійснили оплату за ПРРО на ще один рік, але іншому ФОП. Чи правильно визначило ТОВ це ПРРО як нематеріальний актив? Що робити з ПРРО після закінчення 12 місяців? Чи треба його знову реєструвати, а старий нематактив списувати? До ПРРО був РРО, який знято з реєстрації і про це є акт. Як його правильно списати?
    28.02.202488