Оскільки ФОП є фізичною особою, він може ввозити іноземні товари в Україну як фізична особа і як ФОП, обидва варіанти для нього є легальними.
При ввезенні товарів у багажі фізичної особи ФОП проходить митні процедури як фізична особа, яка в’їжджає в Україну. Громадяни за умови дотримання вимог Митного кодексу України та інших законодавчих актів України можуть переміщувати через митний кордон України будь-які особисті речі та товари, крім тих, що заборонені до ввезення в Україну, а також тих, щодо яких законодавством України встановлені обмеження. Деталі щодо ввезення фізособою товару на суму 1800 євро та його декларування і оподаткування можна дізнатися у Державної митної служби. Також при ввезенні товарів особисто фізичною особою існують обмеження щодо вартості та кількості товарів, про які теж можна дізнатися у фахівців Держмитслужби.
Але за такого варіанту ввезення ФОП не буде мати документів про сам факт ввезення товару в Україну, крім, можливо, митної декларації для фізичних осіб за формою, затвердженою постановою КМУ від 21.05.2012 р. №431. При цьому у ФОПа можуть бути документи на товар від іноземного постачальника, але не буде документа про його розмитнення в рамках ЗЕД, яку ФОП веде як суб’єкт господарювання (митної декларації за формою МД-2).
Чинне законодавство (зокрема, ПКУ) не вимагають від ФОП – платників єдиного податку і неплатників ПДВ наявності митних декларацій за формою МД-2, оскільки такі платники ЄП не зобов’язані документально підтверджувати свої витрати.
Другий варіант – ввозити товар як суб’єкт господарювання – ФОП. Тоді буде оформлятися митна декларація за формою єдиного адміністративного документа МД-2 у порядку, визначеному постановою Кабміну від 21.05.2012 р. №450, і ФОП буде сплачувати ПДВ, мито та інші платежі, які належить сплатити в даному випадку на загальних підставах. Відповідно, у ФОП будуть документи на товар від постачальника та митна декларація про його розмитнення. ФОП матиме можливість підтвердити походження та імпорт товарів, хоча, повторимо, ПКУ та Закон про РРО цього не вимагають.
Наприклад, тут ДПС у Львівській області зазначає, що вимога ведення товарного обліку не поширюється на ФОП – платників ЄП та неплатників ПДВ (крім тих, які здійснюють діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
Оскільки вартість товару незначна, то банк не буде здійснювати валютний нагляд за такою операцією, і на неї не поширюються граничні строки розрахунків. Відповідно, не потрібно розраховуватися з постачальником виключно через банк у валюті – можна оплатити такий товар безпосередньо у постачальника готівкою або платіжною карткою.
***
Додатково читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити