• Посилання скопійовано

Чи можна на торгових точках обійтися без касових книг?

На торгових точках використовують РРО, ведуть КОРО та касові книги. Готівку через день чи раз в три дні здають до каси філії, звідти - до банку. Чи можна не вести касові книги на торгових точках?

Відповідно до абз. 2 п. 11 Положення №148, оприбуткуванням готівки в касах підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Але в абз. 3 п. 11 Положення №148 зазначено, що оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п. 44.3 ПКУ і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку (КОРО - у разі її використання на період виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії). Підприємство визначає місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі.

З наведеного випливає, що якщо на торгових точках не проводяться операції з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касову книгу можна не вести. Це буде у випадку, якщо торгова точка здійснює тільки два види готівкових операцій – приймання виручки від покупців і здавання виручки до головної каси філії. В цьому разі варто забезпечити зберігання щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом 1095 днів (див. п. 44.3 ПКУ) – у місці та способом, визначеними підприємством.

При цьому зрозуміло, що вилучення готівки з такої торгової точки для передачі до каси філії має бути відображено у РРО операцією «службове виведення» («службове вилучення»). Тому що така видача не пов’язана з розрахунковою операцією. В такому випадку згідно з п. 6 р. ІІІ Порядку №547  і має застосовуватися подібна процедура. Таку саму відповідь читаємо в ІПК ГУ ДПС у Харківській області від 25.02.2020 р. №765/ІПК/20-40-05-10-19. Те саме бачимо в консультації, розміщеній в офіційному виданні податкової – «Віснику. Офіційно про податки».

Варто також нагадати, що відповідно до п. 40 Положення №148 підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції і режим роботи яких не збігається з розпорядком функціонування бухгалтерії підприємства - юридичної особи (у тому числі у вихідні та святкові дні), внутрішнім документом визначають порядок взаємодії відокремлених підрозділів із бухгалтерією підприємства - юридичної особи відповідно до вимог законодавства України.

Поряд з цим відповідно до п. 12 Положення №148, підприємство зобов'язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі підприємства.

Таким чином, в такому Порядку підприємство має прописати всю процедуру здавання готівкової виручки з торгової точки в касу філії.

Але наостанок основне!

На торговій точці є відповідальна особа – касир, продавець, який отримує кошти від покупців. Саме ця особа і має особисто передавати кошти в касу філії. Якщо касир передає кошти іншому працівнику підприємства, наприклад, менеджеру, то це вже передача коштів з каси іншій відповідальній особі. Таку передачу коштів потрібно документально оформити. Відповідно до п. 26 Положення №148 видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами. Не виключаємо, що податкова може наполягати на тому, що у разі передачі готівки від касира (продавця) торгової точки іншій особі (менеджеру) відбувається видача готівки з каси, і що варто оформити видатковий касовий ордер. Але ж у разі оформлення таких ордерів потрібно вести касову книгу.

Тому в такій ситуації ми радимо таки вести касові книги на торгових точках, оскільки продавці здійснюють інші видаткові операції, ніж службове вилучення коштів з РРО.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024560
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705