• Посилання скопійовано

Перевищення доходу в 1 млн грн: яка відповідальність за відсутність РРО?

Підприємець, платник ЄП ІІ групи, станом на 31.12.2018 р. задекларував дохід у розмірі 1,4 млн грн. РРО встановлено не було. За 2019 рік дохід складає 500 тис. грн. Які наслідки відсутності РРО у такого підприємця?

Статею 3 Закону про РРО передбачено, що РРО застосовуються суб’єктами господарювання при здійсненні розрахункових операцій.

При цьому, розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документу щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або у разі повернення товару (відмови від послуги) - оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Таким чином, РРО застосовується суб’єктами господарювання при прийманні:

  • готівкових коштів – паперових банкнот та металевих монет. Це готівкова розрахункова операція;
  •  платіжних карток – за допомогою POS-терміналів або інтернет-еквайрингу через платіжні системи (для цього з ними потрібно укласти договір). Це безготівкова розрахункова операція;
  • платіжних чеків, жетонів тощо. Це негрошова форма розрахунків, але це теж розрахункова операція.

Водночас, згідно з пп. 296.10 ПКУ РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої - четвертої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Своєю чергою, законодавством штрафи встановлено, зокрема, у разі здійснення розрахункової операції без застосування РРО у розмірі:

  • за вчинене вперше — 1 гривня;
  • за кожне наступне вчинене порушення — 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг).

Зауважимо, що з 01.10.2020 року розмір відповідного штрафу буде збільшено до:

  •  за вчинене вперше — 100% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг);
  • за кожне наступне вчинене порушення — 150% вартості проданих з порушеннями, встановленими цим пунктом, товарів (робіт, послуг).

Таким чином, підприємець, платник ЄП, у разі перевищення суми доходу в 1 млн грн має застосовувати РРО при здійсненні розрахункових операцій у всіх наступних звітних періодах своєї діяльності. Якщо платник податку не здійснює розрахункові операції (тобто всі кошти отримуються ним виключно безготівково шляхом перерахування з рахунку покупця на рахунок підприємця), то жодної відповідальності за невстановлення РРО при перевищенні обсягу доходу в 1 млн грн не передбачено.

 

За який період може бути застосовано штраф?

Це питання ми розглядали у іншій нашій консультації, у якій дійшли висновку, що перевірка може зафіксувати лише порушення, здійснені протягом того календарного року, в якому проводиться перевірка (про це також тут) - у разі встановлення протягом календарного року, в ході проведення перевірки, факту непроведення розрахункових операцій, через РРО з фіскальним режимом роботи.

Тож, на нашу думку, якщо перевірка буде проведена у 2020 році, оштрафувати суб’єкта господарювання за непроведення розрахункових операцій через РРО податківці не зможуть. Тому у разі, якщо у такого платника податку мають місце розрахункові операції, йому варто якнайшвидше встановити РРО для уникнення санкцій у 2020 році.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Чи можна компенсувати витрати за копією фіскального чека?
    ТОВ – неплатник ПДВ компенсує працівнику витрати, понесені у відряджені. Працівник надав копію фіскального чека. Чи може підприємство використати таку копію або витяг з електронного кабінету платника податків для компенсації витрат?
    21.11.2024561
  • Чи можна відмовитися від застосування касового методу?
    ТОВ працює з покупцями, що здійснюють оплату з казначейського рахунку. Інколи один і той же покупець проводить оплату з різних рахунків. Через це виникає багато помилок. Чи може підприємство орієнтуватися лише на першу подію? Які наслідки незастосування касового методу при оплаті з казначейського рахунку?
    15.10.2024686
  • Що робити, якщо «заглючив» РРО?
    Стався збій в роботі РРО, внаслідок чого виторг ФОПа за 30.09.2024 р. був включений у Z-звіт за 01.10.2024 р. Як правильно задокументувати цю операцію? Як заповнити книгу доходів?
    14.10.20247632
  • Як виправляти помилки в чеках РРО?
    Покупцю видали чек, у якому помилково зазначили форму оплати, наприклад, замість готівкової форми зазначили оплату карткою або навпаки. Чи можна провести повернення чека для зміни форми оплати без повернення товару? Чи можна зробити повернення чека, якщо вже пройшов місяць від дати видачі помилкового?
    27.09.2024573
  • Порушено порядок внесення виручки на рахунок підприємства: як виправити?
    Касир отримав кошти з каси для подальшої здачі на поточний рахунок підприємства. Проте він вніс кошти на особисту платіжку картку та перерахував на рахунок підприємства з призначенням платежу - «Власні кошти». Як виправити помилку?
    19.09.2024705