• Посилання скопійовано

Чи потрібно застосовувати РРО при отриманні оплати через ПТКС?

ФОП - платник ІІІ групи ЄП надає приміщення в оренду ФОПу ІІ групи. Оплата за оренду здійснюється на рахунок з різних платіжних терміналів. Чи потрібно застосовувати РРО?

Відповідно до визначення, наведеного у ст. 2 Закону про РРО, реєстратор розрахункових операцій — пристрій або програмно-технічний комплекс, у якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу.

Розрахунковою операцією є приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг).

У ІПК від 13.03.2019 р. №1027/6/99-99-14-05-01-15/ІПК податківці зазначали, що у разі проведення розрахунків між суб’єктами господарювання у безготівковій формі, через установи банків з розрахункового рахунка суб’єкта господарювання, який отримує товари, роботи (послуги), на розрахунковий рахунок постачальника товару, робіт (послуг) згідно з рахунком-фактурою, договором тощо, РРО не застосовується.

При цьому, НБУ роз'яснює, що внесення готівкових коштів для подальшого переказу за допомогою платіжних пристроїв (до яких згідно з п. 1.32-2 Закону №2346 належить і ПТКС), відповідно до п. 21.1 Закону №2664 є одним зі шляхів ініціювання переказу коштів.

Тож можна зробити висновок, що перерахунок коштів через термінал ПТКС не потребує застосування РРО. Однак, зважаючи на інші роз’яснення податківців – не все так добре.

 

ПТКС належить банку

Щодо випадків, коли термінал ПТКС належить банку, податківці у ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вказали, що застосування РРО не є обов’язковим для продавця товару, якщо оплата за товар здійснюється покупцем через ПТКС, який належить банку та знаходиться у приміщенні банку.

Та, на нашу думку, прив’язка до розташування такого РРО є помилковою, оскільки такої умови немає у п. 2 ст. 9 Закону про РРО. Головне, аби ПТКС належав банку. Підтвердженням тому є, зокрема, ІПК ДФС від 18.10.2018 р. №4479/6/99-99-14-05-01-15/ІПК та від 22.01.2019 р. №247/6/99-99-14-05-01-15/ІПК.

 

ПТКС належить іншій фінустанові

А ось у цьому випадку податківці мають фіскальний підхід. Зокрема, у вищезгаданій ІПК від 09.08.2019 р. №3743/6/99-99-14-05-01-15/ІПК вони наголошували, що оскільки покупець здійснив оплату за товар через фінансову установу, а товар отримує безпосередньо у магазині, то РРО застосовується на загальних підставах, а у розрахунковому документі (касовому чеку) зазначається форма оплати за товар, наприклад, «безготівка».

Хоча ми з таким роз’ясненням не згодні (не має значення, кому належить ПТКС, оскільки РРО має бути вбудовано в сам ПТКС, який належить банку або небанківській фінансовій установі, і саме така установа має видавати фіскальний чек про прийняття готівки для переказу). Більше того, підтримує таку позицію і НБУ у листі від 29.01.2019 р. №57-0007/5109.

Зважаючи на зазначене вище, зробимо висновок, що на думку редакції застосовувати РРО при перерахуванні коштів через термінали ПТКС (як ті, що належать банку, так і ті, що належать нефінансовим установам) не потребує застосування РРО.

Однак, необхідно враховувати й те, що податківці мають до цього інший підхід, тому найбільш безпечним варіантом буде отримання власної ІПК з цього питання.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Готівковий обіг та каса

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Готівковий обіг та каса»

  • Як відобразити в фіскальному чеку продаж ліків за програмою «Доступні ліки»?
    Аптека працює за програмою «Доступні ліки». Наразі сума компенсації відображається в графі 19 чека РРО - «кредитні кошти». Як правильно відобразити кількість товару в чеку РРО, щоденній підсумковій ПН і надалі при отриманні відшкодування від НСЗУ, коли частину вартості (наприклад, з 100 грн – 40 грн) сплачує покупець, а решту (60 грн) компенсує НСЗУ?
    01.07.202518
  • Ліміт готівкової виплати працівнику за авансовим звітом
    Чи може підприємство видати з каси працівнику 120 тис. грн для відшкодування його особистих коштів, витрачених на придбання товару для потреб підприємства, на підставі поданого авансового звіту? Чи є обмеження на таку готівкову операцію?
    23.06.20251 7081
  • Оплата послуг проживання через сайт готелю: чи застосовувати ПРРО?
    Суб’єкт господарювання отримує оплату за послуги проживання: попередня оплата через сайт. Зарахування коштів проводиться за реєстром через небанківську фінустанову. Остаточний рахунок при заселенні. Чи потрібно при отриманні авансу через сайт застосовувати ПРРО? Чи можна не зазначати в чеку ПРРО – попередня оплата? Якщо кошти щодо авансу будуть зараховані на поточний рахунок через фінустанову, то коли визнавати ПЗ з ПДВ?
    18.06.202544
  • Розрахунки між юридичними особами через LiqPay: чи можна?
    Чи можуть юридичні особи в Україні здійснювати між собою розрахунки за товари та послуги за допомогою платіжного сервісу LiqPay?
    17.06.2025846
  • Чи потрібно формувати видатковий чек при поверненні товару, якщо попередня оплата не повертається?
    ФОП ІІ групи (інтернет-магазин) отримує попередню оплату 200 грн, на яку вибиває чек ПРРО "Попередня оплата за замовлення №". Товар відправляється Новою Поштою, другий чек ПРРО Checkbox формується в момент отримання товару покупцем. Чи формувати видатковий чек, якщо покупець відмовляється від товару і попередня оплата не повертається, або товар повертається через 14 днів?
    11.06.202573