Головна Усі консультації Держрегулювання Готівковий обіг та каса

Чи треба вести касову книгу відокремленому підрозділу, який проводить розрахунки з використанням РРО?

Чи потрібно вести касову книгу та виписувати касові ордери торгівельному підрозділу, який знаходиться в іншому місті (Центральний офіс в одному місті, а підрозділ в іншому) та проводить готівкові розрахунки з використанням РРО, виручку здає через термінал на розрахунковий рахунок підприємства? Як це коментують податківці?

Відповідно до п. 39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджено постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148, підприємства всі надходження і видачу готівки в національній валюті відображають у касовій книзі.

Кожне підприємство (юрособа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). 

При цьому відокремлені підрозділи установ/підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть. 

Нацбанк у листі від 07.03.2018 р. №50-0007/13560 повідомляє, що готівкова виручка відокремлених підрозділів (які не ведуть касової книги), що здається ними до кас банку через інкасаторів-збирачів, зараховується на рахунок підприємства – юрособи у безготівковому порядку та не потребує оприбуткування в касовій книзі підприємства – юрособи. 

Детальніше аналіз цього листа дивіться тут>>

ДФС у Донецькій області у ІПК від 13.02.2018 р. №593/ІПК/05-99-14-05-13 також повідомляє, що Положення №148 не містить норми щодо реєстрації підприємством (юрособою) касових книг для відокремлених підрозділів, які входять до його складу.

Однак ДФС у ІПК від 03.04.2018 р. №1343/6/99-99-14-05-01-15/ІПК повідомляє, що з метою усунення невідповідностей між пунктами Положення №148 ДФС надано відповідні пропозиції НБУ.

До внесення змін, ДФС вважає, що з метою уникнення застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку оприбуткування готівки суб'єкти господарювання на відокремленому підрозділі мають вести касову книгу.

Усе про фізосіб-підприємців
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

На думку автора, норми п. 11, 2439 Положення №148 не містять вимоги щодо обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі ПКО в відокремлених підрозділах, які проводять готівкові розрахунки лише із застосуванням РРО.

Нагадаємо, що нормами п. 11 Положення №148 передбачено, що готівка, яка надходить до кас, оприбутковується в день її одержання у повній сумі. При цьому в касах підприємств (їх відокремлених підрозділів), які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО готівка оприбутковується на підставі фіскальних звітних чеків.

На виконання пп. 2 п. 58 Положення №148 під час проведення перевірки контролюючий орган також перевіряє повноту та своєчасність оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних установою/підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції). Готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у т. ч. і під час розрахунків із застосуванням РРО (або РК), визначено в п. 11 розд. II цього Положення.

Затвердження Положення №148 не викликало змін у Законі про РРО та Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. № 547.Крім того, в п. 24 Положення №148 зазначено, що розрахункові операції, які проводяться відповідно до Закону про РРО, оформляються згідно з вимогами цього Закону.

Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547, також змін не зазнав. 

Положення п. 9 ст. 3 Закону про РРО зобов'язують суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг).

Тобто, нормами чинного законодавства не вимагається складання касових ордерів (ПКО та ВКО) з висуванням їх до касової книги при застосуванні РРО. 

***

Читайте також: Касова книга на відокремленому підрозділі: бути чи не бути? 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Бондаренко Олена
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Держрегулювання / Готівковий обіг та каса
Теги:
Каса , РРО , Готівка

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі