Відповідно до п. 39 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджено постановою Правління Нацбанку від 29.12.2017 р. №148, підприємства всі надходження і видачу готівки в національній валюті відображають у касовій книзі.
Кожне підприємство (юрособа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
При цьому відокремлені підрозділи установ/підприємств, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, касової книги не ведуть.
Нацбанк у листі від 07.03.2018 р. №50-0007/13560 повідомляє, що готівкова виручка відокремлених підрозділів (які не ведуть касової книги), що здається ними до кас банку через інкасаторів-збирачів, зараховується на рахунок підприємства – юрособи у безготівковому порядку та не потребує оприбуткування в касовій книзі підприємства – юрособи.
Детальніше аналіз цього листа дивіться тут>>
ДФС у Донецькій області у ІПК від 13.02.2018 р. №593/ІПК/05-99-14-05-13 також повідомляє, що Положення №148 не містить норми щодо реєстрації підприємством (юрособою) касових книг для відокремлених підрозділів, які входять до його складу.
Однак ДФС у ІПК від 03.04.2018 р. №1343/6/99-99-14-05-01-15/ІПК повідомляє, що з метою усунення невідповідностей між пунктами Положення №148 ДФС надано відповідні пропозиції НБУ.
До внесення змін, ДФС вважає, що з метою уникнення застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення порядку оприбуткування готівки суб'єкти господарювання на відокремленому підрозділі мають вести касову книгу.
Усе про фізосіб-підприємців –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
На думку автора, норми п. 11, 24, 39 Положення №148 не містять вимоги щодо обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі ПКО в відокремлених підрозділах, які проводять готівкові розрахунки лише із застосуванням РРО.
Нагадаємо, що нормами п. 11 Положення №148 передбачено, що готівка, яка надходить до кас, оприбутковується в день її одержання у повній сумі. При цьому в касах підприємств (їх відокремлених підрозділів), які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО готівка оприбутковується на підставі фіскальних звітних чеків.
На виконання пп. 2 п. 58 Положення №148 під час проведення перевірки контролюючий орган також перевіряє повноту та своєчасність оприбуткування в касах готівкових надходжень, одержаних установою/підприємством (за реалізовану продукцію, продані товари, виконані роботи, надані послуги і за позареалізаційні операції). Готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у т. ч. і під час розрахунків із застосуванням РРО (або РК), визначено в п. 11 розд. II цього Положення.
Затвердження Положення №148 не викликало змін у Законі про РРО та Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547.Крім того, в п. 24 Положення №148 зазначено, що розрахункові операції, які проводяться відповідно до Закону про РРО, оформляються згідно з вимогами цього Закону.
Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затверджений наказом Мінфіну від 14.06.2016 р. №547, також змін не зазнав.
Положення п. 9 ст. 3 Закону про РРО зобов'язують суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції, щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг).
Тобто, нормами чинного законодавства не вимагається складання касових ордерів (ПКО та ВКО) з висуванням їх до касової книги при застосуванні РРО.
***
Читайте також: Касова книга на відокремленому підрозділі: бути чи не бути?
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити