• Посилання скопійовано

Постачання послуг нерезидентам: що з ПДВ?

ТОВ - платник ПДВ надає послуги нерезидентам на підставі інвойсів (рахунок-акт). Яка дата виникнення ПЗ: дата інвойсу чи дата оплати? За яким курсом визначаються ПЗ: НБУ чи комерційного курсу банку? На яку суму складати ПН, якщо оплата на рахунок ТОВ надходить за мінусом комісії банку?

Про загальні ПДВ-особливості при наданні послуг нерезидентам можна почитати, наприклад, тут. Далі наводимо відповіді на конкретні запитання.

 

Дата виникнення ПЗ

Визначається за пп. 187.1 ПКУ – подією, що настала раніше – отримання коштів на рахунок чи оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

В ситуації, яку ми розглядаємо, документом з постачання послуг є інвойс.

Таким чином, якщо ТОВ спершу надає нерезиденту інвойс, а потім отримує оплату, датою ПЗ буде дата інвойсу. Якщо ТОВ спершу отримує кошти від нерезидента, а потім виписує інвойс, то датою ПЗ буде дата отримання коштів.

 

Курс, за яким визначають ПЗ

ПКУ не встановлює окреме правило для визначення курсу у разі постачання послуг нерезидентам.

Але, наприклад, у разі отримання послуг від нерезидента згідно з пп. 190.2 ПКУ беруть курс НБУ на дату виникнення ПЗ.

Цей самий курс (НБУ) ПКУ встановлює і в інших ситуаціях, які стосуються оподаткування.

За курсом НБУ визначаються і операції в іноземній валюті для цілей бухгалтерського обліку (див. НП(С)БО 21).

Таким чином, за аналогією закону, у разі постачання послуг нерезидентам слід брати курс НБУ на дату виникнення ПЗ.

Аналогічне консультує й податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.06 ЗІР: «За яким валютним (обмінним) курсом НБУ визначається база оподаткування ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України?».

 

На яку суму складати ПН, якщо оплата на рахунок ТОВ надходить за мінусом комісії банку?

База оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості наданої послуги (див. пп. 188.1 ПКУ). А тому ПН складають на всю договірну вартість послуги, без зменшення на суму утриманої банківської комісії.

Аналогічно податківці консультують в подібному питанні, при визначенні оподатковуваного доходу платника ЄП юрособи у разі отриманні виручки від нерезидента – див. відповідь на питання в підкатегорії 108.01.02, ЗІР: «Що є доходом ЮО - платника ЄП третьої групи, якщо валютні кошти за надані товари (роботи, послуги) перераховуються через міжнародні системи грошових переказів (SWIFT, Western Union, MoneyGram тощо)?».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Купівля - продаж майнових прав на нерухомість: які податкові наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування - платник ПДВ планує придбати майнові права на нерухоме нежитлове майно. Чи оподатковується така поставка ПДВ? Які податкові наслідки для ТОВ у разі подальшого продажу таких прав (без оформлення документів на право власності на нерухомість), зокрема, якщо продаж здійснюватиметься за ціною, нижчою ціни придбання?
    Сьогодні 11:0816
  • Уточнюючий розрахунок з ПДВ після розблокування РК
    РК на зменшення ПЗ, заблокований у квітні 2024 року, розблоковано в червні 2025 року. У декларації з ПДВ за квітень 2024 р. цей РК було відображено в таблиці 1.2 Додатка 1. Як у червні 2025 р. коректно скласти та подати уточнюючий розрахунок до декларації за квітень 2024 р.? Чи потрібно подавати Додаток 1 разом з УР і як його правильно заповнити?
    Сьогодні 09:0937
  • Оформлення ПН: подарунковий сертифікат та доплата
    Здійснюється продаж товару вартістю 60 тис. грн (1 одиниця). Оплата здійснюється подарунковим сертифікатом на 40 тис. грн (ПН на нього була складена як на першу подію) та грошовою доплатою 20 тис. грн. Як на дату відвантаження товару коректно оформити ПН? Чи правильно буде складання РК до ПН на сертифікат (зміна номенклатури на товар) та нової ПН на суму доплати? Як при цьому відобразити кількість неподільного товару?
    07.07.202519
  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202526
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.2025443