• Посилання скопійовано

Як відображати в обліку продавця та незареєстровану протягом 3 років ПН?

Підприємство протягом березня-грудня 2016 року не здійснювало реєстрацію ПН в ЄРПН через від’ємне значення на електронному рахунку. Як відобразити в обліку сплив 3 років з дня виписки таких ПН?

Згідно з пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів або послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

При цьому, відповідно до пп. 187.1 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Тобто, податкові зобов’язання нараховуються за фактом здійснення відвантаження товарів чи надання послуг або ж за фактом отримання передоплати за них. Тому незалежно від того, чи було зареєстровано ПН, чи ні постачальник і відображає у Декларації з ПДВ нараховані ПЗ.

Разом з цим, незареєстровані ПН особливих відмінностей в обліку не мають – тобто незалежно від того, чи зареєстрував постачальник ПН, чи ні, він відображає звичайні записи з нарахування ПЗ з ПДВ при отриманні передоплати або здійсненні постачання, зокрема:

Перша подія відвантаження товарів/надання послуг

Операція

Дт

Кт

Відвантажено товари покупцю/надано послуги

361

70

Нараховано ПЗ з ПДВ

70

641

Отримано грошові кошти

311

361

 

Перша подія передоплата

Операція

Дт

Кт

Отримано передоплату

311

681

Нараховано ПЗ з ПДВ

643

641

Відвантажено товари/надано послуги

361

70

Списано нараховані ПЗ з ПДВ

702

643

Проведено залік заборгованостей

681

361

Таким чином, сплив трьох років з дня виписки незареєстрованої ПН в обліку постачальника не відображається, оскільки ПЗ нараховуються ним незалежно від факту наявності реєстрації ПН, а саме за фактом отримання передоплати, або ж здійснення відвантаження товарів/надання послуг, тобто здійснення об’єкту оподаткування ПДВ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202537
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202522
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.202545
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.202534
  • Дата РК при виправленні коду УКТ ЗЕД
    Виявлено помилку в коді УКТ ЗЕД у зареєстрованій податковій накладній. Для виправлення складається «нульовий» розрахунок коригування. Якою датою його потрібно складати: датою виникнення помилки (тобто датою податкової накладної) чи датою її виявлення?
    03.07.202569