• Посилання скопійовано

Як оформити використання комбайна, який належить директору фермерського господарства

Директор фермерського господарства має у власності комбайн, яким збирався врожай. Запчастини та дизпаливо для роботи комбайну купляло фермерське господарство. Як оформити використання комбайна, щоб списати ці запчастини та дизпаливо?

Цивільне законодавство передбачає такі варіанти користування майном, що належить іншій особі:

  • договір оренди майна;
  • договір позички майна.

 

Договір оренди

Договір оренди майна врегульовано главою 58 ЦКУ, а особливості найму (оренди) транспортного засобу врегульовано параграфом 5 глави 58 ЦКУ. 

Розглянемо більш докладно договір оренди транспортного засобу. Відповідно до ч. 1 ст.  798 ЦКУ предметом договору найму транспортного засобу можуть бути, зокрема, наземні самохідні транспортні засоби тощо.

Визначення транспортного засобу міститься у Правилах дорожнього руху, затверджених постановою Кабміну від 10.10.2001 р. №1306: транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Комбайн підпадає під це визначення. Комбайн також може бути учасником дорожнього руху.

З іншого боку, комбайн не входить до кодів УКТ ЗЕД групи 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання», натомість він входить до групи 8433 та має код 8433 51 00 00 «комбайни зернозбиральні».  

Отже, однозначної відповіді на питання, чи є комбайн транспортним засобом, наразі немає. Втім, з ухвали ВГСУ №5/45 від 17.09.2003 р. можна зробити висновок, що ВГСУ визнає комбайн транспортним засобом, і теж на підставі визначення транспортного засобу з Правил дорожнього руху.

Чітке розуміння того, чи є комбайн транспортним засобом, потрібне нам для того, щоб визначитись, чи потрібно засвідчувати нотаріально договір оренди комбайна з директором фермерського господарства, адже саме це вимагає ч. 2 ст. 799 ЦКУ«договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню».  На нашу думку, так, потрібно, бо в іншому випадку можливе визнання такого договору недійсним (ст. 215 ЦКУ).

За умовами запитання договір оренди комбайна з директором ФГ не був укладений вчасно, отже, його вже не можна укласти «заднім числом», і тому неможливо виконати умову щодо його нотаріального посвідчення.

 

Договір позички

Ще один варіант оформлення використання комбайна в інтересах фермерскього господарства – це договір позички. Відповідно до ст. 827 ЦКУ за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ (у даному випадку – комбайн) для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. Згідно з ч. 4 ст. 828 ЦКУ договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), у якому хоча б однією стороною є фізособа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Як бачимо, для договору позички наземних самохідних транспортних засобів, до яких відноситься комбайн, зроблено виключення щодо нотаріального посвідчення – його не потрібно посвідчувати нотаріально.

Отже, кращим варіантом у даному випадку буде договір безоплатної позички, який не потрібно засвідчувати нотаріально. У цьому договорі слід прописати порядок проведення поточного ремонту комбайна та забезпечення його паливно-мастильними матеріалами. У даному випадку все це буде здійснюватись за рахунок ФГ. 

На підставі цього договору ФГ може списати використані запасні частини та дизпаливо до складу витрат на збирання врожаю.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    Сьогодні 11:324
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202426
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202423
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202423
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024128