• Посилання скопійовано

Як оформити використання комбайна, який належить директору фермерського господарства

Директор фермерського господарства має у власності комбайн, яким збирався врожай. Запчастини та дизпаливо для роботи комбайну купляло фермерське господарство. Як оформити використання комбайна, щоб списати ці запчастини та дизпаливо?

Цивільне законодавство передбачає такі варіанти користування майном, що належить іншій особі:

  • договір оренди майна;
  • договір позички майна.

 

Договір оренди

Договір оренди майна врегульовано главою 58 ЦКУ, а особливості найму (оренди) транспортного засобу врегульовано параграфом 5 глави 58 ЦКУ. 

Розглянемо більш докладно договір оренди транспортного засобу. Відповідно до ч. 1 ст.  798 ЦКУ предметом договору найму транспортного засобу можуть бути, зокрема, наземні самохідні транспортні засоби тощо.

Визначення транспортного засобу міститься у Правилах дорожнього руху, затверджених постановою Кабміну від 10.10.2001 р. №1306: транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Комбайн підпадає під це визначення. Комбайн також може бути учасником дорожнього руху.

З іншого боку, комбайн не входить до кодів УКТ ЗЕД групи 87 «Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання», натомість він входить до групи 8433 та має код 8433 51 00 00 «комбайни зернозбиральні».  

Отже, однозначної відповіді на питання, чи є комбайн транспортним засобом, наразі немає. Втім, з ухвали ВГСУ №5/45 від 17.09.2003 р. можна зробити висновок, що ВГСУ визнає комбайн транспортним засобом, і теж на підставі визначення транспортного засобу з Правил дорожнього руху.

Чітке розуміння того, чи є комбайн транспортним засобом, потрібне нам для того, щоб визначитись, чи потрібно засвідчувати нотаріально договір оренди комбайна з директором фермерського господарства, адже саме це вимагає ч. 2 ст. 799 ЦКУ«договір найму транспортного засобу за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню».  На нашу думку, так, потрібно, бо в іншому випадку можливе визнання такого договору недійсним (ст. 215 ЦКУ).

За умовами запитання договір оренди комбайна з директором ФГ не був укладений вчасно, отже, його вже не можна укласти «заднім числом», і тому неможливо виконати умову щодо його нотаріального посвідчення.

 

Договір позички

Ще один варіант оформлення використання комбайна в інтересах фермерскього господарства – це договір позички. Відповідно до ст. 827 ЦКУ за договором позички одна сторона (позичкодавець) безоплатно передає або зобов'язується передати другій стороні (користувачеві) річ (у даному випадку – комбайн) для користування протягом встановленого строку. Користування річчю вважається безоплатним, якщо сторони прямо домовилися про це або якщо це випливає із суті відносин між ними. Згідно з ч. 4 ст. 828 ЦКУ договір позички транспортного засобу (крім наземних самохідних транспортних засобів), у якому хоча б однією стороною є фізособа, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню. Як бачимо, для договору позички наземних самохідних транспортних засобів, до яких відноситься комбайн, зроблено виключення щодо нотаріального посвідчення – його не потрібно посвідчувати нотаріально.

Отже, кращим варіантом у даному випадку буде договір безоплатної позички, який не потрібно засвідчувати нотаріально. У цьому договорі слід прописати порядок проведення поточного ремонту комбайна та забезпечення його паливно-мастильними матеріалами. У даному випадку все це буде здійснюватись за рахунок ФГ. 

На підставі цього договору ФГ може списати використані запасні частини та дизпаливо до складу витрат на збирання врожаю.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202554
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025149
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025461
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202592
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520