Главная Все консультации Госрегулирование Другое

Припинення діяльності ФОПа: що з кредиторською заборгованістю?

ФОП на загальній системі оподаткування припиняє діяльність. У ФОПа є заборгованість за отриманими під час перебування на спрощеній системі авансами від покупців. Чи включається сума кредиторської заборгованості до складу доходу у разі припинення діяльності такого ФОПа?

У першу чергу варто зауважити, що припинення підприємницької діяльності (втрата особою статусу ФОПа) не позбавляє таку особу від необхідності виконати свої зобов’язання, в тому числі і ті що виникли раніше – під час здійснення нею своєї підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 52 ЦКУ, фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Тобто не зважаючи на те, що під час здійснення діяльності договірні відносини були між ФОП та покупцем, після припинення підприємницької діяльності виконувати зобов’язання доведеться фізособі особисто, тому що фактично ФОП і фізособа є однією і тією ж самою особою.

По-друге, як зазначено у запитанні, отримані кошти (як передоплата за постачання) вже були включені до складу доходу платника ЄП. Проте це не означає, що у разі невиконання підприємцем своїх зобов’язань і списання (внаслідок закінчення строку позовної давності або прощення) такої заборгованості вже у статусі фізособи, списана сума не потрапить до доходу повторно. На думку автора, в даному випадку це є два різних види доходу – перший від підприємницької діяльності, другий від прощення (списання) зобов’язання, що не є підприємницькою діяльністю.

Згідно з пп. 164.2.7 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації;

Таким чином, при припиненні діяльності ФОП, непогашена сума кредиторської заборгованості (за якою ще не минув строк позовної давності) до доходу не потрапить. Але якщо в майбутньому вона буде прощена або за нею спливе строк позовної давності, то її сума повинна бути відображена у декларації про майновий стан такої фізособи (із подальшою сплатою ПДФО 18% та ВЗ 1,5%).

Про те як визначається строк давності за цивільно-правовими договорами ми писали тут.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Госрегулирование / Другое
Теги:
Доходы , Задолженность , Предприниматели

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме