• Посилання скопійовано

Припинення діяльності ФОПа: що з кредиторською заборгованістю?

ФОП на загальній системі оподаткування припиняє діяльність. У ФОПа є заборгованість за отриманими під час перебування на спрощеній системі авансами від покупців. Чи включається сума кредиторської заборгованості до складу доходу у разі припинення діяльності такого ФОПа?

У першу чергу варто зауважити, що припинення підприємницької діяльності (втрата особою статусу ФОПа) не позбавляє таку особу від необхідності виконати свої зобов’язання, в тому числі і ті що виникли раніше – під час здійснення нею своєї підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 52 ЦКУ, фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.

Тобто не зважаючи на те, що під час здійснення діяльності договірні відносини були між ФОП та покупцем, після припинення підприємницької діяльності виконувати зобов’язання доведеться фізособі особисто, тому що фактично ФОП і фізособа є однією і тією ж самою особою.

По-друге, як зазначено у запитанні, отримані кошти (як передоплата за постачання) вже були включені до складу доходу платника ЄП. Проте це не означає, що у разі невиконання підприємцем своїх зобов’язань і списання (внаслідок закінчення строку позовної давності або прощення) такої заборгованості вже у статусі фізособи, списана сума не потрапить до доходу повторно. На думку автора, в даному випадку це є два різних види доходу – перший від підприємницької діяльності, другий від прощення (списання) зобов’язання, що не є підприємницькою діяльністю.

Згідно з пп. 164.2.7 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації;

Таким чином, при припиненні діяльності ФОП, непогашена сума кредиторської заборгованості (за якою ще не минув строк позовної давності) до доходу не потрапить. Але якщо в майбутньому вона буде прощена або за нею спливе строк позовної давності, то її сума повинна бути відображена у декларації про майновий стан такої фізособи (із подальшою сплатою ПДФО 18% та ВЗ 1,5%).

Про те як визначається строк давності за цивільно-правовими договорами ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202433
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202430
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202432
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024131