Главная Все консультации Труд и социальная защита Оплата труда

Розрахунок середньої зарплати мобілізованому працівнику, який працює за неповним робочим тижнем/днем

Підприємство згідно з наказом працює за неповним робочим днем, неповним робочим тижнем (понеділок - додатковий вихідній день). У працівника контракт на проходження військової служби в ЗСУ. Як оплачувати середній заробіток: по чотириденному або п'ятиденному тижню? Чи включати понеділки до оплати?

Відповідно до ст. 52 КЗпП, тривалість щоденної роботи (зміни) установлюється правилами внутрішнього трудового розпорядку або графіками змінності, які затверджує роботодавець за узгодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації з дотриманням установленої тривалості робочого тижня (ст. 50, ст. 51 КЗпП). Тривалість робочого часу для працівників встановлює роботодавець наказом.

Згідно зі ст. 119 КЗпП, на час виконання державних або громадських обов’язків, якщо за чинним законодавством України ці обов’язки можуть здійснюватися у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей, таким чином мобілізованим працівникам нараховується компенсація в межах середнього заробітку, який розраховується відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати (ч. 3 ст. 119 КЗпП).

Визначено, що цей Порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується у випадках залучення працівників до виконання військових обов’язків. Відповідно до абз. 3 п. 2 Порядку №100, середньомісячна заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за останні 2 календарні місяці роботи, що передують події, з якою пов’язана відповідна виплата. Працівникам, які пропрацювали на підприємстві, в установі, організації менше двох календарних місяців, середня заробітна плата обчислюється виходячи з виплат за фактично відпрацьований час.

Виплати, які обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, нараховуються шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком (п. 8 Порядку №100).

Тому, якщо працівнику встановлено неповний робочий тиждень, то нараховувати виплати, що обчислюються із середньої заробітної плати, потрібно шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку виходячи із встановленого графіком чотириденного робочого тижня на число робочих днів (годин), які мають бути оплачені за середнім заробітком, незважаючи на те, що за його графіком роботи кількість відпрацьованих годин менша. 

Середньоденну зарплату розраховують один раз, щомісячно розраховувати не потрібно. Але якщо в періоді, за який зберігається середній заробіток, на підприємстві підвищуватимуться тарифні ставки (оклади), середньоденну зарплату потрібно було відкоригувати на коефіцієнт підвищення (п. 10 Порядку №100). Проте звертаємо увагу, що 9 грудня 2020 р. Уряд затвердив постанову щодо змін до Порядку №100. Зокрема, за нею коригувати відпускні на коефіцієнт підвищення окладу вже не потрібно – більш докладно читайте тут.

Нараховується середній заробіток за робочі дні за графіком роботи підприємства протягом усього періоду військової служби. Виплачується середній заробіток у строки для виплати заробітної плати, установлені в колективному договорі, з урахуванням вимог ст. 115 КЗпП.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Щербина Светлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Труд и социальная защита / Оплата труда
Теги:
Заработная плата , Трудовые отношения

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме