• Посилання скопійовано

Особливості облікування відсотків за позикою від нерезидента у 2018 році

У 2017 р. нараховано відсотки за договором позики від нерезидента (сума перевищує у 3,5 рази власний капітал). Проценти нараховуються щомісячно, сплата процентів та погашення позики очікується в кінці 2018 р. Як таку позику та проценти відображати у декларації з податку на прибуток за І квартал 2018 р.?

Щодо самої позики податкових різниць на сьогодні не передбачено. А ось щодо процентів за такою позикою діють спеціальні норми пп. 140.1-140.3 ПКУ

Як роз’яснювали податківці, у разі, якщо співвідношення боргових зобов’язань (у тому числі процентів за борговими зобов’язаннями) до власного капіталу більше ніж у 3,5 рази, платник повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму, яка обчислюється так:

С збільш = СП - (ФРО + ФВ + АВ)/2, де:

  • С збільш – сума, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування;
  • СП – сума процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями, нарахованих у бухобліку платника податку;
  • ФРО – фінансовий результат до оподаткування за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів;
  • ФВ – фінансові витрати за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів;
  • АВ – сума амортизаційних відрахувань за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів.

Також проценти, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, зменшують фінансовий результат до оподаткування майбутніх звітних податкових періодів у сумі, зменшеній щорічно на 5% від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування. 

Тобто, платники податку, які відповідно до п. 140.2 ПКУ збільшили фінрезультат до оподаткування на певну суму, мають право у наступних звітних податкових періодах зменшити фінансовий результат до оподаткування на таку суму, зменшену щорічно на 5% від цієї суми до повного її погашення.

Оскільки проценти за позикою були вперше нараховані у 2017 році, то розглянемо долю таких процентів в податковому обліку на прикладі. 

Приклад. У 2017 р., згідно з даними бухобліку, платник податку на прибуток мав  такі показники: 

  • СП -  400 тис. грн;
  • ФРО – 200 тис. грн;
  • ФВ – 400 тис. грн;
  • АВ – 100 тис. грн. 

Тому сума збільшення фінансового результату до оподаткування за п. 140.2 ПКУ мала бути у 2017 році така: 

  • 400 000 – (200 000 + 400 000 + 100 000)/2 =  50 000 грн. 

Таке збільшення відображалося у рядку 3.1.1 додатку РІ до декларації і вплинути на загальне значення рядка 03 декларації з податку на прибуток за 2017 рік. 

З урахуванням вимог п. 140.3 ПКУ, у рядку 3.2.1 додатку РІ відображаються проценти на користь пов’язаної особи – нерезидента, які у попередніх звітних періодах збільшили фінансовий результат відповідно до п. 140.2 ПКУ за рядком 3.1.1 цього додатка. Однак вони відображаються не в повному розмірі, а у сумі, яка щорічно зменшується на 5% до повного її погашення. 

Присвячено заповненню цього рядка і лист ДФСУ від 09.01.2018 р. №85/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Але у ньому не зазначено, як досягнути щорічного списання 5% на зменшення фінрезультату. 

На нашу думку, це можна зробити лише одним шляхом: 

  • у рядку 3.2.1 за І квартал 2018 р. зазначити суму процентів, зазначену в рядку 3.1.1 за 2017 р. (50 000 грн); 
  • одночасно, для того, щоб зменшення відбулося лише 5% від суми таких процентів, зазначити у рядку 3.1.1 за І квартал 2018 р. суму цих процентів за винятком 5% (47 500 грн). 

Відповідно, протягом усього 2018 р. сума такого зменшення фінрезультату на збільшення минулого року не зміниться. І звісно, що при цьому у рядку 3.1.1 додатку РІ може бути й інша сума збільшення – за наслідками процентів, нарахованих у 2018 році. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202510
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.202572
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025160
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202533
  • Помилки у бухобліку через втрату даних: як виправити?
    Підприємство - платник податку на прибуток здає баланс малого підприємства. У 2021 р. внаслідок хакерської атаки була втрачена значна частина бухгалтерських даних. Майже усе відновили, але інколи при звірках з контрагентами виявляється, що не були проведені ті чи інші документи. Як виправляти помилки в бухобліку за минулі періоди? Чи потрібно уточнювати податок на прибуток? Що робити, якщо відсутня накладна на придбання ОЗ?
    27.06.2025250