• Посилання скопійовано

Особливості облікування відсотків за позикою від нерезидента у 2018 році

У 2017 р. нараховано відсотки за договором позики від нерезидента (сума перевищує у 3,5 рази власний капітал). Проценти нараховуються щомісячно, сплата процентів та погашення позики очікується в кінці 2018 р. Як таку позику та проценти відображати у декларації з податку на прибуток за І квартал 2018 р.?

Щодо самої позики податкових різниць на сьогодні не передбачено. А ось щодо процентів за такою позикою діють спеціальні норми пп. 140.1-140.3 ПКУ

Як роз’яснювали податківці, у разі, якщо співвідношення боргових зобов’язань (у тому числі процентів за борговими зобов’язаннями) до власного капіталу більше ніж у 3,5 рази, платник повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму, яка обчислюється так:

С збільш = СП - (ФРО + ФВ + АВ)/2, де:

  • С збільш – сума, на яку збільшується фінансовий результат до оподаткування;
  • СП – сума процентів за кредитами, позиками та іншими борговими зобов’язаннями, нарахованих у бухобліку платника податку;
  • ФРО – фінансовий результат до оподаткування за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів;
  • ФВ – фінансові витрати за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів;
  • АВ – сума амортизаційних відрахувань за даними фінансової звітності звітного податкового періоду, у якому здійснюється нарахування таких процентів.

Також проценти, які збільшили фінансовий результат до оподаткування, зменшують фінансовий результат до оподаткування майбутніх звітних податкових періодів у сумі, зменшеній щорічно на 5% від суми процентів, що залишилися не врахованими у зменшення фінансового результату до оподаткування. 

Тобто, платники податку, які відповідно до п. 140.2 ПКУ збільшили фінрезультат до оподаткування на певну суму, мають право у наступних звітних податкових періодах зменшити фінансовий результат до оподаткування на таку суму, зменшену щорічно на 5% від цієї суми до повного її погашення.

Оскільки проценти за позикою були вперше нараховані у 2017 році, то розглянемо долю таких процентів в податковому обліку на прикладі. 

Приклад. У 2017 р., згідно з даними бухобліку, платник податку на прибуток мав  такі показники: 

  • СП -  400 тис. грн;
  • ФРО – 200 тис. грн;
  • ФВ – 400 тис. грн;
  • АВ – 100 тис. грн. 

Тому сума збільшення фінансового результату до оподаткування за п. 140.2 ПКУ мала бути у 2017 році така: 

  • 400 000 – (200 000 + 400 000 + 100 000)/2 =  50 000 грн. 

Таке збільшення відображалося у рядку 3.1.1 додатку РІ до декларації і вплинути на загальне значення рядка 03 декларації з податку на прибуток за 2017 рік. 

З урахуванням вимог п. 140.3 ПКУ, у рядку 3.2.1 додатку РІ відображаються проценти на користь пов’язаної особи – нерезидента, які у попередніх звітних періодах збільшили фінансовий результат відповідно до п. 140.2 ПКУ за рядком 3.1.1 цього додатка. Однак вони відображаються не в повному розмірі, а у сумі, яка щорічно зменшується на 5% до повного її погашення. 

Присвячено заповненню цього рядка і лист ДФСУ від 09.01.2018 р. №85/6/99-99-15-02-02-15/ІПК. Але у ньому не зазначено, як досягнути щорічного списання 5% на зменшення фінрезультату. 

На нашу думку, це можна зробити лише одним шляхом: 

  • у рядку 3.2.1 за І квартал 2018 р. зазначити суму процентів, зазначену в рядку 3.1.1 за 2017 р. (50 000 грн); 
  • одночасно, для того, щоб зменшення відбулося лише 5% від суми таких процентів, зазначити у рядку 3.1.1 за І квартал 2018 р. суму цих процентів за винятком 5% (47 500 грн). 

Відповідно, протягом усього 2018 р. сума такого зменшення фінрезультату на збільшення минулого року не зміниться. І звісно, що при цьому у рядку 3.1.1 додатку РІ може бути й інша сума збільшення – за наслідками процентів, нарахованих у 2018 році. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    Сьогодні 09:1119
  • Облік витрат благодійного фонду за відсутності цільових надходжень
    Благодійний фонд отримав послуги з електроенергії у грудні з актом виконаних робіт, які було віднесено до витрат (Дт 949 Кт 685) з одночасним проведенням (Дт 48 Кт 718). Оплата за послуги не здійснювалася, що призвело до кредиторської заборгованості. Після закриття місяця виникло дебетове сальдо за рахунком 48 через відсутність цільових надходжень. Які госпоперації потрібно було провести у випадку, коли витрати понесені в одному році, а кошти від благодійників для їх оплати не надходили?
    01.04.202554
  • Чи може підприємець-"загальносистемник" використати експертну оцінку для нарахування амортизації ОЗ?
    Підприємець-платник ЄП перейшов на загальну систему оподаткування. Документи на основні засоби (вантажні автомобілі), які безпосередньо використовуються у госпдіяльності, не збереглися. Чи правомірно використовувати оціночну вартість незалежного експерта для нарахування амортизації?
    01.04.202528
  • Облік придбання державного підприємства на аукціоні
    ТОВ на загальній системі придбало держпідприємство через аукціон з умовою погашення всіх боргів ДП. Підприємство отримало майно та зобов'язання ДП за передавальними актами з балансовими сумами. Як ТОВ має відобразити в бухобліку отримані активи та зобов'язання ДП? Яку кореспонденцію рахунків слід застосувати при оприбуткуванні майна та зобов'язань? Як відобразити в обліку погашення частини боргів, що вже сплачені, та непогашені зобов'язання?
    31.03.202517
  • Прискорена амортизація автомобіля, отриманого у фінлізинг
    Підприємство, платник податку на прибуток, що коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці з розділу ІІІ ПКУ, отримало у фінансовий лізинг на 5 років автомобіль (за програмою кредитування 5-7-9). Чи можна застосувати до такого автомобіля прискорену амортизацію, як в податковому обліку, так і в бухгалтерському (2 роки)?
    31.03.2025135