• Посилання скопійовано

Оподаткування подарунків працівникам

ТОВ на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, робить подарунки працівникам у грудні 2019 р. і у березні 2021 р. Податки не нараховує. Які наслідки і як відобразити в поточному періоді в обліку?

ПДФО і ВЗ

Не включаються до складу оподатковуваного доходу подарунки у частині, що не перевищує 25% однієї мінзарплати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (пп. 165.1.39 ПКУ).

Такий неоподатковуваний розмір для 2020 року – 1180,75 грн, для 2021 року – 1500 грн.

Тобто, протягом звітного податкового року ТОВ може надати фізособі подарунок в негрошовій формі, який не оподатковується ПДФО і ВЗ вартістю не більше для 2020 року – 1180,75 грн, для 2021 року – 1500 грн.

У формі №1ДФ (додатку №4ДФ) вартість неоподатковуваних подарунків відображається з ознакою доходу «160».

Якщо вартість негрошового подарунку більша за наведений вище розмір, то вартість перевищення включається до оподатковуваного доходу працівників як додаткове благо (див. пп. «е» 164.2.17 ПКУ). З неї утримується ПДФО і ВЗ. Причому з метою утримання ПДФО вартість перевищення збільшується на коефіцієнт 1,219512, передбачений п. 164.5 ПКУ. У формі №1ДФ (додатку №4ДФ) оподатковувана частина (вартість перевищення) відображається з ознакою доходу «126».

У разі несвоєчасного відображення зазначеного доходу у формі №1ДФ (додатку №4ДФ) потрібно виправити помилку, подавши уточнюючий звіт. Сплатити податки, якщо вони не були сплачені.

 

ЄСВ

Базою нарахування ЄСВ є сума нарахованої зарплати (п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

Одноразові заохочення працівникам підприємства, не пов’язані з конкретними результатами праці (наприклад, до ювілейних та пам’ятних дат, як у грошовій, так і натуральній формі), відносяться до фонду додаткової заробітної плати (пп. 2.3.2 Інструкції №5).

Таким чином, на вартість наданих подарунків нараховується ЄСВ.

Якщо суми ЄСВ не відображалися у звітності з ЄСВ, потрібно виправити. Про особливості виправлення ми писали, приміром, тут, тут. І потрібно сплатити недоплату з ЄСВ.

 

Бухоблік

Вартість безоплатно наданих подарунків списують на субрахунок 949. На цей самий субрахунок списують нараховане ПДВ (про ПДВ нижче).

Якщо подарунки, надані минулого року не були списані на витрати, потрібно робити виправлення в бухобліку, згідно з вимогами П(С)БО 6:

  • подарунки списують на рахунок 44;
  • у балансі поточного року роблять виправлення на початок року – зменшують значення в рядку прибутку і в рядку обліку запасів на суму виправлення;
  • у звіті про фінрезультати звітного року в рядку показників минулого року збільшують витрати на вартість переданих подарунків.

Поряд з цим, ТОВ може уточнити фінзвітність минулого року.

 

ПДВ

Безоплатна передача подарунків відноситься до операцій постачання товарів. А тому на таку операцію слід нарахувати ПДВ в загальному порядку.

За пп. 188.1 ПКУ ПДВ нараховують на договірну вартість, яка не може бути нижче ціни придбання подарунків.

Тобто, ТОВ має скласти дві ПН:

  • першу на договірну вартість, яка при безоплатному постачанні дорівнює 0 грн;
  • другу на різницю між договірною ціною і ціною придбання.

ПЗ за цими ПН відображається у декларації з ПДВ того звітного періоду, коли була здійснена операція безоплатного постачання.

Якщо ТОВ цього не робило, доведеться скласти і зареєструвати ПН із запізненням. А також уточнити дані податкових декларації з ПДВ, подавши уточнюючі розрахунки. Якщо внаслідок виправлень виникає недоплата ПДВ, перед подачею уточнюючих розрахунків потрібно сплатити недоплату і штраф в розмірі 3% (п. 50.1 ПКУ).

 

Податок на прибуток

Безоплатно надані товари зменшують фінрезультат до оподаткування і, відповідно, і об’єкт оподаткування податком на прибуток (див. пп. 134.1.1 ПКУ).

Причому, якщо ТОВ коригує фінрезультат до оподаткування на податкові різниці, у випадку з безоплатним наданням подарунків (товарів) працівникам (фізособам) податкова різниця за пп. 140.5.10 ПКУ не застосовується.

Якщо ТОВ не відобразило операцію безоплатного надання подарунків у декларації минулого звітного періоду, воно може виправити у поточній декларації чи подавши уточнюючу декларацію.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік резерву знецінення запасів: чи критичний вибір субрахунку?
    Підприємство, що веде облік за МСФЗ, для обліку нарахованого резерву під знецінення запасів використовує субрахунок 382, що зафіксовано в обліковій політиці. В балансі запаси відображаються за чистою реалізаційною вартістю. Проведення: нарахування (сторнування) резерву Дт 946 Кт 382; списання запасів за рахунок резерву Дт 382 Кт 20, 21, 28, 26. Чи має критичне значення для бухгалтерського та податкового обліку, на якому саме субрахунку обліковувати нарахований резерв?
    14.07.202515
  • Заміна лічильника електроенергії: які відобразити в обліку?
    У підприємства на рекламних конструкціях встановлені прилади розрахункового обліку електроенергії, які складаються з кабеля, троса, автоматів, лічильника, бокса монтажного, метизів. Прилади обліковуються як основні засоби. Згідно з приписом Обленерго підприємство здійснює заміну лічильників на більш сучасні та при необхідності боксів. Як підприємству відобразити в обліку таку заміну: як ремонт чи модернізацію?
    14.07.202549
  • Перепродаж паливних талонів: термін дії та облік
    Підприємство у листопаді 2021 року придбало паливні талони з метою перепродажу, але не реалізувало їх. Чи має воно право продати ці талони зараз і чи залежить це право від терміну їх дії, зазначеного в договорах з постачальниками?
    14.07.202519
  • Безоплатна передача авто волонтерам: податки та облік
    Фізособа, яка також є ФОП, планує безоплатно передати у власність (подарувати) особистий вантажний автомобіль волонтерській організації з повним переоформленням. Які податкові наслідки виникають для фізособи-дарувальника? Чи потрібно відображати цю операцію у звітності ФОП, враховуючи, що автомобіль не є його підприємницьким активом? Які документи необхідно отримати від організації для підтвердження цільового характеру передачі?
    11.07.2025163
  • Як вести облік облігації внутрішньої державної позики?
    Компанія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) через свій обслуговуючий банк за ціною 1050 грн за 1 шт, в той час як номінал цих облігацій – 1000 грн. Як відобразити такі операції, а також отримання відсотків за ОВДП в бухобліку?
    11.07.202520