Органи місцевого самоврядування доволі часто дозволяють собі зволікати з поновленням договорів оренди землі, що може затягнутись на строк від кількох місяців до кількох років. І хоча переважно вони прикриваються процедурними моментами щодо обов'язковості прийняття таких рішень саме на сесіях сільських, селищних міських рад, все ж це не дає права відтягувати вирішення питання таких договірних на невизначений строк.
Щоби максимально захистити свої права, орендарям, які мають переважне право на укладення договору доводиться запастись терпінням.
А що з цього приводу каже судова практика та норми чинного законодавства?
Частинами першою – п’ятою ст. 33 Закону №161 передбачено, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов’язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до завершення строку договору оренди землі у встановлений цим договором строк, але не пізніше ніж за місяць до завершення строку договору оренди землі.
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін:
- розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди,
- перевіряє його на відповідність вимогам закону,
- узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору
- і за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності),
- укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
У разі заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Таким чином, відповідно до положень ст. 33 Закону №161 реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Частиною шостою ст. 33 Закону №161 передбачено таку підставу поновлення договору оренди землі: якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених частиною шостою ст. 33 Закону №161, необхідна наявність таких юридичних фактів:
1. орендар належно виконує свої обов’язки за договором оренди;
2. до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк;
3. до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою;
4. орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.
Лише відмова та наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.
Тому якщо орендар надіслав листа з проектом додаткової угоди до органу виконавчої влади, а той, своєю чергою, відмовився від укладення або не повідомив вчасно про відмову в поновленні договору, то таку відмову (як дію) або відсутність повідомлення про відмову (будь-яке інше реагування на лист орендаря) як бездіяльність органу місцевого самоврядування слід оскаржити в суді.
Спонукати орендодавця до виконання ним всієї процедури укладення договору оренди (його поновлення на новий строк) в судовому порядку неможливо. Детальніше див. тут>>>
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити