• Посилання скопійовано

Сумісник не повідомив про звільнення з основного місця роботи: що з ЄСВ?

На підприємстві працює зовнішній сумісник. Це підтверджено заявою, наказом та графіком роботи. З'ясувалося, що даний працівник 5 місяців тому звільнився з основного місця роботи. Чи треба доплачувати ЄСВ до рівня мінімального за минулі місяці? Які дії роботодавця?

Мінпраці в листі від 13.10.2004 р. №36-298 наголошує: якщо у працівника немає основного місця роботи, він не може бути прийнятий на роботу за сумісництвом.

Однак, що робити, якщо працівник влаштовувся сумісником маючи основне місце роботи, а потім звільнився з нього? Прямої законодавчої вимоги про повідомлення роботодавців працівником про інші місця роботи немає. Однак, на нашу думку, варто укласти із сумісником трудовий договір або інший розпорядчий документ, щодо якого він повинен щомісячно підтверджувати наявність основного робочого місця. Так, звісно це зайві папірці, однак в майбутньому це зможе вберегти роботодавця від такої неприємної ситуації.

Хоч ситуація і неприємна, але не безвихідна. Держпраці у Хмельницькій області роз’яснювала алгоритм дій. А саме слід:

  • скласти акт про те, що працівник приніс трудову книжку на підприємство, де він працює за сумісництвом;
  • взяти пояснення від працівника щодо питання, чому він не повідомив про звільнення з основного місця роботи керівника.

Далі працівник пише заяву про звільнення його з роботи за сумісництвом та заяву про прийняття на основне місце роботи, а керівник видає відповідні накази. І лише датою наказу про прийом на основне місце роботи, працівника переводять на основне місце роботи. При цьому слід подати повідомлення про прийняття працівника на роботу, адже формально з ним було укладено новий трудовий договір.

Також працівника може бути переведено із сумісництва на основне місце роботи, і це не потребує подання повідомлення.

Більш докладно про переоформлення трудових відносин читайте у ДК №12/2018 у статті Трудові консультації «з відкритим кодом»>>>

Щодо ЄСВ, то донараховувати ЄСВ до рівня мінімального за періоди ДО прийняття співробітника за основним місцем роботи не потрібно і ось чому. Згідно з п. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ при нарахуванні заробітної плати фізособам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску, встановлена цією частиною, застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

А згідно з визначенням, наведеним у даному законі, основне місце роботи - місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу.

Тобто за той період, що працівник був звільнений з основного місця роботи роботодавець не повинен доплачувати ЄСВ, оскільки у нього такий працівник не був оформлений за основним місцем обліку (через провину працівника, який не повідомив про це і не надав трудову книжку).

Окрім цього, зважайте на те, що фактично перевести такого працівника з сумісництва на основне місце роботи, без його згоди не можна. Адже прийняття на роботу здійснюється за заявою працівника.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»