• Посилання скопійовано

Донарахування ЄСВ до мінімальної зарплати не впливає на страховий стаж

Чи буде зараховано до страхового стажу для нарахування пенсійних виплат в майбутньому час, коли працівник працює неповний робочий день, а нарахування за відпрацьований час менше ніж мінімальна зарплата, але єдиний соціальний внесок сплачується згідно з законодавством виходячи з суми мінімальної зарплати?

Зазначену доплату роботодавці зобов’язані робити з 01.01.2015 р. згідно із ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ. Редакція цієї норми з того часу не змінилася, однак щодо решта норм, зміни були і досить суттєві. І ці зміни, на нашу думку, вплинули на страховий стаж працівника, за яким здійснюється така доплата ЄСВ. 

В 2015 році ситуація була така: 

  • донарахування не відносилася до заробітної плати (доходу), яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу та, відповідно, не захищає прав застрахованих осіб (не враховулася для розрахунку пенсій та соціальних виплат)
  • донарахування сум ЄСВ до розміру мінімальної заробітної плати (крім лікарняних, відпускних та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами) не вважалася доходом (винагородою), отримуваним найманою особою за виконання робіт (надання послуг) у розумінні Закону України «Про оплату праці», і не була базою для утримання єдиного внеску з фізичної особи, а тому не впливала на суму її пенсійного забезпечення.

Отже, доплата ЄСВ до «мінімалки» була тільки додатковим джерелом надходження коштів до бюджету ПФУ та фондів соціального страхування. Жодних гарантій для самих застрахованих осіб частині збереження страхового стажу вона не несла.

Відбувалося це тому, що страховий стаж - це період протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (стаття 24 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»). 

А мінімальний страховий внесок – це сума ЄСВ, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця (п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону про ЄСВ). 

В 2015 році мінімальний страховий внесок складався з двох сум – ЕСВ, нарахованого на доходи працівника, і ЄСВ, утриманого із доходів працівника. Донарахування ЕСВ «зверху», яке відбувалося за ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ, не змінювали суму ЄСВ, яка утримувалася з доходів працівника. В результаті, сплата ЄСВ у мінімальному розмірі не відбувалося, і до страхового стажу час роботи у такого роботодавця зараховувався не повністю, а пропорційно до фактично сплаченого ЄСВ. Умовно кажучи, якщо за рік було сплачено лише 90% від суми річного мінімального страхового внеску, до страхового стажу потрапляло лише 90% від такого року. 

І тільки при нарахуванні страхувальником заробітної плати (доходу) не менше мінімальної та відповідно сплати єдиного внеску у сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, застрахованій особі страховий стаж зараховався в повному обсязі. Про це наголошував ДФСУ в листах від 20.07.2015 р. №1882/2/99-99-17-03-01-10 та від 23.10.2015 р. №22347/6/99-99-17-03-03-15

В 2016 році утримання ЄСВ із доходів працівників відмінили і це кардинально змінило ситуацію із страховим стажем. 

Оскільки наразі мінімальний страховий внесок складається тільки з сум ЄСВ, нарахованих на дохід працівника, і роботодавець не може сплачувати ЄСВ в розмірі, меншому за мінімальний, то, в разі виконання роботодавцем обов’язку зі сплати ЄСВ та відображення його у щомісячному звіті, увесь трудовий стаж працівника, незалежно від розміру зарплати, потраплятиме до страхового стажу, який дає право на пенсію.  

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»