Згідно з ч. 3 ст. 5 Закону про ЄСВ, клас професійного ризику виробництва визначається Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України. Але хоча ця норма не була змінена, фактично з 01.01.2015 р. зазначений Фонд припинив своє існування. Згідно з п. 4 р. VII Закону №1105 було створено Фонд соціального страхування України (далі — Фонд), реорганізувавши шляхом злиття Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Втім, хоч Фонд і новостворений, обов'язки він наразі виконує ті самі, які виконували відповідні скасовані фонди, і навіть за нормативними документами, затвердженими цими фондами (доки не наберуть чинності інші, новіші нормативні документи). Отже, Фонд виконуватиме й обов'язок зі встановлення (або зміни в разі необхідності) класу професійного ризику роботодавців у порядку, який діяв раніше.
Клас професійного ризику визначає ставку ЄСВ, за якою роботодавці (у загальному випадку) будуть нараховувати ЄСВ на суму зарплати власних працівників. Нагадаємо, що наразі існує 67 класів професійного ризику виробництва, ставки ЄСВ для кожного класу наведено в ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ.
Звісно, що вперше клас професійного ризику визначають тоді, коли СГД проходить процедуру реєстрації (див. р. ІІ Порядку №1162). Для цього ДПІ в день отримання відомостей про створення нового СГД від держреєстратора передає їх Фонду. А Фонд не пізніше наступного робочого дня присвоює на підставі цих відомостей (а саме за видом діяльності, зазначеним СГД як основний) клас професійного ризику відповідно до Порядку №30 і повідомляє про це зазначену ДПІ.
Дані про встановлений клас професійного ризику і присвоєну ставку ЄСВ зазначаються у виписці з Єдиного державного реєстру, яка надсилається (видається) цим юридичним особам (відокремленим підрозділам) та фізичним особам. У разі незгоди зі встановленим класом професійного ризику виробництва платник ЄСВ протягом 10 робочих днів після отримання виписки з Єдиного державного реєстру має звернутися для узгодження класу професійного ризику виробництва до органу Фонду, де він перебуває на обліку. Для цього подається заява за формою додатка 2 до Порядку №30, де, зокрема, вказується правильний вид основної діяльності. І якщо Фонд погодиться із аргументами платника, його клас професійного ризику (і, відповідно, ставку ЄСВ) буде змінено. І це, по суті, перша ситуація, коли, ще на початку власної господарської діяльності, СГД може змінити клас професійного ризику (і зробити це «заднім числом», тобто застосовувати такий змінений показник з початку реєстрації платником ЄСВ).
Далі змінити клас професійного ризику СГД зможе на підставі річного звіту до Фонду (форма якого затверджена додатком 3 до Порядку №30 і який подається до органу Фонду за місцем обліку СГД до 25 січня року, наступного за звітним) або на підставі перевірки від ДПІ, яка адмініструє сплату ЄСВ таким СГД. Таким чином, навіть якщо підприємство протягом року змінить вид діяльності, до закінчення такого року воно не може змінити клас професійного ризику: зміна виду основної діяльності за звітом до Фонду впливає на клас професійного ризику і ставку ЄСВ такого підприємства у наступному після звітного році.
Якщо СГД у звітному році не провадив господарської діяльності і за результатами попереднього року неможливо встановити основний вид економічної діяльності, йому необхідно звернутися до органу Фонду із заявою за формою згідно з додатком 2 до Порядку №30, у якій вказується основний вид економічної діяльності (знову ж таки, зазначений у відомостях, які містяться в Єдиному державному реєстрі).
Зверніть увагу: як при першій, так і при всіх наступних змінах класу професійного ризику СГД самостійно здійснює перерахунок ЄСВ з дня зазначеної зміни. Отже, у разі зміни класу професійного ризику виробництва в середині року (на підставі перевірки) платник здійснює перерахунок ЄСВ за період з 01 січня поточного року до дати встановлення нового класу професійного ризику. Результати такого перерахунку відображаються у звітності по ЄСВ в тому періоді, у якому проведено перерахунок, звісно, різними строками, із зазначенням періодів, за які було здійснено донарахування або зменшення сум ЄСВ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити