Відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», фізичні особи-підприємці, серед яких ті, що перебувають на спрощеній системі оподаткування, звільняються від обов'язку сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) при досягнення віку, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», й отримання згідно із законодавством пенсії або соціальної допомоги.
Сплата ЄСВ ФОП пенсіонерами можлива лише на добровільних засадах.
Фізична особа-підприємець звільняється від обов'язку сплачувати за себе єдиний соціальний внесок (ЄСВ) з наступного місяця, відколи було набуто визначеного статусу. Зазначимо, що місяць, у якому підприємець набув статусу, що звільняє від сплати внеску, вважається базовим звітним періодом, за який необхідно сплатити пенсійний внесок для ФОП.
Щодо звітності з ЄСВ, то за місяць, у якому ФОП набув зазначеного статусу, особа зобов'язана подати звіт та сплатити ЄСВ у повному обсязі. Це пов'язано з відсутністю можливості пропорційного нарахування ЄСВ для такої категорії платників.
З урахуванням цього у січні 2025 року ФОП нарахував ЄСВ за себе, вважаються місяцем, у якому він добровільно прийняв участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Податкові органи вважають, що в подальшому скасувати такі самостійно визначені суми ЄСВ підстав немає (індивідуальна податкова консультація ДФСУ від 11.06.2019 р. №2655/6/99-99-13-02-03-15/ІПК).
Для того, щоб з 2025 року не сплачувати ЄСВ підприємцю достатньо за цей рік не подавати Звіт з ЄСВ (пенсіонери за віком Звіт з ЄСВ не подають, відповідно, і нарахувань не буде). Жодних інших дій, в тому числі, щодо інформування податкового органу про статус пенсіонера за віком від нього не вимагається.
З наступного місяця після набуття статусу пенсіонера ФОП звільняється від обов'язку подавати звіт із ЄСВ до податкових органів.
У разі призначення пенсії ФОП на спрощеній системі оподаткування подають протягом року Декларацію з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується Додаток 1. Розділ 8 заповнюють таким чином:
- період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування, як платника єдиного внеску – зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії включно та код категорії застрахованої особи;
- у рядках та графах розд. 9 «Визначення сум нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» в розрізі календарних місяців відображаються дані за період з дня закінчення попереднього звітного періоду до місяця подання заяви на призначення пенсіі включно, де у графі 2 – самостійно визначена сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок, у графі 3 –розмір єдиного внеску, у графі 4 – обчислена сума нарахованого єдиного внеску. Загальна сума нарахованого єдиного внеску за звітний період зазначається у рядку «Усього» графи 4.
При цьому тип Додатка 1 «Уточнююча» для призначення пенсії не застосовується.
Водночас, слід зазначити, що подання у складі Декларації з типом форми «Звітна» як «Довідково» Додатка 1 з типом форми «призначення пенсії» не звільняє платника єдиного внеску від обов’язку подання за звітний період (календарний рік) до контролюючого органу у складі Декларації Додатка 1 з типом форми «Звітна», в терміни, визначені Податковим кодексом України.
Висновки:
1. Нараховувати ЄСВ за лютий не потрібно;
2. В декларації з типом форми «Звітна» та додатковою позначкою «Довідково», у складі якої формується Додаток 1, у розділі 8 зазначається період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дати формування заяви на призначення пенсії включно та код категорії застрахованої особи. В даному випадку січень 2025 року.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись