• Посилання скопійовано

Чи можна отримати ФОПу допомогу по вагітності, якщо він не сплачував ЄСВ в розрахунковому періоді?

У ФОПа в червні 2023 р. планується лікарняний по вагітності та пологах. Розрахунковий період буде червень 2022 – травень 2023 рр. ЄСВ ФОП не сплачує. Чи достатньо буде сплатити ЄСВ за ІІ квартал 2023 р., щоб отримати допомогу по вагітності та пологах від ПФУ?

За законодавством до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди діяльності, за які повністю сплачені страхові внески. 

Тобто, фізична особа – підприємець, яка не сплатила ЄСВ, не є застрахованою особою у місяцях, за які не сплачено ЄСВ.

Згідно з абз. 1 пп. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» №1105: «Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами».

Згідно з абз. 1 пп. 1 ст. 26 ЗУ №1105: «Допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі (крім працівників та гіг-спеціалістів резидентів Дія Сіті) у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу), обчисленої у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, і не залежить від страхового стажу».

Згідно з пп. 2 ст. 26 ЗУ №1105: «Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески до Фонду, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку».

Виходячи з вищевикладеного, у разі відсутності відрахування єдиного соціального внеску, фізична особа – підприємець втрачає право на отримання допомоги по вагітності та пологах у розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати (доходу).

Отже,  Держпраці дійшли висновку,  що ФОП не є застрахованою особою в місяцях несплати ЄСВ. Тоді у місяцях сплати він є застрахованою особою.

Але  чи може він претендувати на лікарняні виплати від ПФУ?

Як випливає з норм чинного законодавства, то тут проблем ніби й немає. Розрахунковим періодом для декретних/лікарняних є 12 календарних місяців, що передують місяцю настання тимчасової непрацездатності. Але в нормативці не зазначено, що ФОП має сплатити ЄСВ «за себе» за всі ці 12 місяців

Тож на нашу думку, у розрахунок можна включити дохід лише тих місяців, за які ФОП фактично сплатив ЄСВ (п. 3 Порядку №1266). Отже, спробувати можна, але чи профінансує ПФУ цей лікарняний, невідомо.

Якщо ж ПФУ відмовиться фінансувати лікарняний по вагітності та пологах, то можна звернутися в соцзабез. 

Врахуйте, що від соцзабезу сума допомоги буде невеликою — 25 % прожиткового мінімуму  для працездатної особи (ПМПО) на місяць (пп. 5 п. 7 Порядку № 1751). У 2023 році ПМПО становить 2684 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

 • Утримання ЄСВ з винагороди за ЦПД: чи можливо?
  Благодійна неприбуткова організація отримала грант на проєкт, яким передбачено залучення за договором ЦПХ виконавчого директора на термін дії гранту на рік з оплатою праці в сумі 14400 грн на місяць. Чи не буде порушенням, якщо суму ЄСВ 22% (3168 грн) утримати з винагороди, також утримавши з неї ПДФО та ВЗ, виплатити за мінусом всіх податків винагороду (14400 – 3168 – 216 – 2592 = 8424 грн)?
  27.09.202327
 • Чи треба проводити донарахування ЄСВ у разі перебування працівника у відпустці?
  Якщо працівник не відпрацював повний місць, бо перебував у відпустці, то при перерахунку його зарплати погодинно виходить менше мінімальної (40,46 грн). В працівника встановлена норма нарахування в днях. Чи потрібно робити донарахування до мінімального розміру ЄСВ?
  12.09.20231 790
 • Декларування доходів громадянина України та право на зарахування ЄСВ
  Особа знаходиться за межами України більше 183 дні, центр життєвих інтересів за кордоном (родина, оренда житла), доходи одержує від іноземного роботодавця. У відповідності до законодавства країни перебування така особа вважається податковим резидентом такої країни та сплачує там всі податки з доходів. Чи потрібно такій особі подавати декларацію про доходи в Україні? Чи є механізм для зарахування ЄСВ на підставі міжнародних договорів?
  12.07.202366
 • Договір страхування життя працівників за ЦПХ
  На якій підставі особам, які працюють за ЦПД, нараховувати ЄСВ на вартість страхування життя? За яким кодом ЗО відобразити цю виплату в Додатку 1 єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ? Чи потрібно базу нарахування ЄСВ збільшувати на натуральний коефіцієнт?
  07.07.202337
 • Чи нараховувати ЄСВ та чи утримувати ПДФО та ВЗ з матеріальної допомоги працівниці?
  Керівник прийняв рішення про виплату нецільової благодійної допомоги працівниці в розмірі 20 000,00 грн. Чи нараховувати ЄСВ на цю допомогу? Як утримати ПДФО та ВЗ? Чи потрібна заява від працівниці на утримання податків?
  29.06.2023139