• Посилання скопійовано

Додаток ЄСВ до річної декларації, якщо протягом року відбувся перехід з загальної системи на ЄП (2%)

ФОП був на загальній системі до 16.10.2022 р., а з 17.10.2022 р. перейшов на ЄП (2%). За результатом 2022 р. потрібно подавати дві декларації? З якою декларацією подавати додаток ЄСВ?

Щодо декларації ФОП на загальній системі

Відповідно до пп. 177.11 ПКУ, ФОП подають річну податкову декларацію у строк, визначений пп. 49.18.5 ПКУ, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми ЄСВ, нарахованого на доходи від підприємницької діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону. 

Зазначимо, що пп. 49.18.5 ПКУ виключено на підставі Закону №2520-IX. Замість цієї норми застосовується строк подання, встановлений пп. 49.18.4 ПКУ.

Відповідно до пп. 49.18.4 ПКУ річна декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним. Тобто, за 2022 рік до 01.05.2023 р.

Форма декларації та Інструкція щодо її заповнення затверджені Наказом Мінфіну №859.

Відповідно до п. 13 ч. 2 розділу ІІІ Інструкції №859 у рядку 10.11 вказується сума чистого оподатковуваного доходу, отриманого ФО - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування. У разі отримання таких доходів разом із декларацією заповнюється та подається додаток Ф2 до декларації.

Відповідно до п. 1 ч. 3 розділу ІІІ Інструкції №859 у розділі III декларації «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» у рядку 11.1 вказується загальний обсяг доходу фізичної особи - платника єдиного податку, отриманого від провадження господарської діяльності за спрощеною системою оподаткування згідно з розділом XIV Кодексу, станом на кінець звітного (податкового) року.

Відповідно до п. 12 ч. 6 розділу IV  Інструкції №859 ФОП, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, або переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, або перейшли із спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, відображають у додатку ЄСВ1 за результатами звітного року період, в якому розпочато таку діяльність або відбувся перехід на (перехід із) спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. 

З наведеного випливає, що ФОП, який протягом 2022 року перейшов із загальної системи на спрощену, має подати річну декларацію у строк до 01.05.2023 року. Разом з такою декларацією подається додаток Ф2, в якому розраховуються показники діяльності під час перебування на загальній системі оподаткування. Ці показники переносять з додатку Ф2 в рядок 10.11 декларації.

Окрім того, в цій декларації показують й інші доходи, отримані фізособою протягом 2022 року, зокрема в період перебування на ЄП (2%) - в рядку 11.1. 

Поряд з цим заповнюється додаток ЄСВ1 — тільки за період перебування на загальній системі. Але ані в Інструкції №859, ані в Законі про ЄСВ чи іншому підзаконному нормативному акті не зазначено, як сплачувати ЄСВ, якщо перехід на ЄП відбувся серед місяця. Можливість поділу місяця цими нормативними документами не передбачається. 

З іншої сторони, рядок 8 додатку ЄСВ1 до декларації називається “Тип платника та період перебування (місяць):”. Тобто, сказано про місяць.

На наш погляд, в додатку ЄСВ1 потрібно відображати нарахування ЄСВ по місяць включно, в якому здійснено перехід на ЄП (2%). Якщо перехід 17.10.2022 року, то ЄСВ нараховується в додатку ЄСВ1 за жовтень як за повний місяць. 

В такому разі в рядку 8 період перебування на загальній системі слід зазначати по 31.10.2022 р. (повний місяць), а не 16.10.2022 р.

Хоча думка податкової з цього питання нам невідома. Тому може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Причому починаючи з березня 2022 року, на період воєнного стану та 12 місяців після, ФОП може не сплачувати ЄСВ (див. п. 9-19 розділу VIII  Закону про ЄСВ). При цьому такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому єдиний внесок не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався. 

Таким чином, ФОП повинен в загальному порядку нарахувати ЄСВ, відобразивши в січні та лютому 2022 року. А за період з березня по жовтень 2022 року не нараховувати ЄСВ. Причому, на наш погляд, в  колонках 3, 4 і 6 табличної частини додатка ЄСВ1 за цей період слід проставити “0,00”, а в колонці 5 — "22,00".

Якщо ж ФОП вирішить сплачувати ЄСВ за ці періоди, він відображає нарахування в загальному порядку.

 

Щодо декларації ЄП (2%)

Відповідно до абз. 2 п. 9.7 підрозділу 8 розділу ХХ ПКУ платники ЄП третьої групи - фізичні особи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, - у разі визначення ЄСВ подають звітність за звітний період - грудень як податкову декларацію платника єдиного податку за IV квартал податкового (звітного) року, в якій розраховують зобов’язання платників єдиного податку наростаючим підсумком та зазначають відомості про суми єдиного внеску, нарахованого, обчисленого і сплаченого в порядку, визначеному законом для даної категорії платників. 

Такі платники подають декларацію, з додатком 1 (форма якої затверджена Наказом Мінфіну №124). В додатку 1 розраховують ЄСВ.

Тобто, якщо в додатку 1 визначають ЄСВ, то декларацію подають у квартальні строки - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (пп. 49.18.2 ПКУ).

Щоправда, незрозуміло, з якої дати визначати нарахування ЄСВ. За логікою, яка наведена вище — починаючи з листопада 2022 р., тобто, з 01.11.2022 р. Але оскільки в чинних нормативних документах це питання не визначено, може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Якщо ж ЄСВ нараховувати не будуть, а така можливість є згідно з п. 9-19 розділу VIII  Закону про ЄСВ, про що ми сказали вище, декларацію подають без додатку 1 - у строки, встановлені для місячного податкового (звітного) періоду, тобто, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця – до 20.01.2023 року.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»

  • Допомога по вагітності та пологах на умовах неповного робочого часу
    Чи враховуються при нарахуванні допомоги по вагітності та пологах суми доплат до мінімальної зарплати з графи 13 додатка 1 єдиної звітності? Працівниця працювала неповний робочий день
    01.10.202495
  • Дві матеріальні допомоги на оздоровлення працівнику комунального підприємства
    Працівник комунального підприємства, що фінансується з місцевого бюджету, у 2023 році не був у відпустці і не отримав матеріальної допомоги на оздоровлення, у 2024 році працівник хоче взяти відпустку за 2023 і за 2024 роки й отримати дві матеріальні допомоги. Чи буде це правомірним? Економія фонду оплати праці є
    26.09.202419
  • Додаткова відпустка на дитину до 18 років працівниці, чоловік якої зник безвісти
    Чи має право роботодавець надати додаткову відпустку тривалістю 10 днів на дитину до 18 років працівниці, чоловік якої вважається безвісти відсутнім? На підставі чого можна її надати? Може є можливість надати інші пільги працівниці в такому статусі?
    24.09.202439
  • Ставка ЄСВ під час військового стану, якщо закінчилася довідка в МСЕК
    На підприємстві працює особа з інвалідністю. Інвалідність встановлена по 01.07.2024 р. Документи на підтвердження і продовження інвалідності подані, але засідання комісії МСЕК орієнтовно буде у жовтні. Наразі на дохід такого працівника нараховуємо ЄСВ 22%. Коли принесуть довідку МСЕК, які подальші дії? Чи сторнувати нарахування? Як відобразити у звітності?
    16.08.2024536
  • Соціальна відпустка вдові, матері двох дітей
    Працівниця – мати двох дітей до 15 років. В березні 2023 року батько дітей загинув. Є довідка з місця його роботи, про те, що він не скористався соціальною відпусткою за 2023 рік. Скільки днів соціальної відпустки можна надати цій працівниці за 2023 рік: 10 чи все таки 17 вже за двома підставами (мати двох дітей і вдова)?
    11.07.202439