• Посилання скопійовано

ФОП нараховує собі лікарняні: чи буде ЄСВ?

ФОП на ІІ групі ЄП перебував на лікарняному з 17 березня до 7 липня 2021 року. Датою закінчення лікарняного є встановлення інвалідності 2 групи. Яка ставка ЄСВ буде при нарахуванні лікарняних, якщо ФОП подає заяву-розрахунок до Фонду соціального страхування?

Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону №1105 Право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України.

Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.

Підставою для виплати лікарняних ФОПу є копія листка непрацездатності, засвідчена установою охорони здоров'я та відсутність заборгованості по ЄСВ.

Звертаємо увагу, що Фонд здійснює оплату лікарняних підприємцям починаючи з шостого дня непрацездатності, а перші п’ять днів ФОП хворіє за власний рахунок.

На суми лікарняних, отриманих підприємцем від Фонду, ЄСВ не нараховується, оскільки вони на період тимчасової непрацездатності не звільняються від сплати єдиного соціального внеску, який необхідно сплати в розмірі не менше мінімального страхового платежу, тобто 1320 грн.

Проте, доведеться утримувати та сплатити ПДФО за ставкою 18% та ВЗ - 1,5% із суми отриманих лікарняних, а також подати повідомлення про виплату коштів застрахованим особам.

Аналогічну думку викладає Головне управлінні ДПС у Луганській області у своєму роз’ясненні.

Зазначимо, що ФОП, у тому числі ті, які обрали спрощену систему звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо є особами з інвалідністю, встановленого ст. 26 Закону «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування», та отримують пенсію або соціальну допомогу.

Тобто, ФОП на ІІ групі ЄП, якому встановлено інвалідність 2 групи звільняється від подальшої сплати ЄСВ за себе. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Це передбачено п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону про ЄСВ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/ЄСВ, соціальний захист

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЄСВ, соціальний захист»