Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Як розраховується сума адмінштрафу за несплату ЄСВ?

Чи правомірно податкова нарахувала адмінштраф в в сумі 1360 грн за несвоєчасну сплату ЄСВ за найманих працівників (в об'єднаній звітності був показаний лікарняний по вагітності як нарахований і виплачений, потім подана уточнююча, що він лише нарахований і не виплачений)? І як розраховується сума адмінштрафу?

Згідно з абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону про ЄСВ, платники-роботодавці, зазначені, зокрема, у п. 1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати ЄСВ, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Отже, роботодавці, які використовують найману працю, зобов’язані сплачувати нараховані за відповідний календарний місяць суми ЄСВ не пізніше 20 числа наступного місяця.

Із ситуації, що склалося, стає зрозуміло, що в Додатку 4ДФ квартальної звітності нараховані у березні 2021 р. лікарняні по вагітності та пологах відобразили не лише нарахований, але й виплачений лікарняний, хоча відшкодуввання від ФСС не було. При виявленні помилки була подана квартальна звітність з типом "Уточнюючий". 

Таке виправлення не тягне за собою адмінштрафу за несвоєчасну сплату ЄСВ за найманих працівників. Скоріше за все, при відображенні нарахованого лікарняного по вагітності та пологах в Додатку 1 за березень квартальної звітності з розбивкою по місяцях та суми нарахованого ЄСВ, роботодавцем, з якихось причин, не була сплачена сума цього ЄСВ у встановлені строки, в даній ситуації до 20 квітня 2021р.  

Звертаємо увагу, що при нарахуванні лікарняних роботодовець зобов’язаний нарахувати та сплатити в установлені терміни суму ЄСВ, незважаючи на те, що не було відшкодування лікарняних від ФСС.

Як відомо, штрафи за несплату ЄСВ потрапили під "карантинні" норми відповідно до  пп. 9-11.1 Закону про ЄСВ, тому штрафи передбачені ч. 11 ст. 25 цього Закону не застосовуватимуться по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Проте за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати ЄСВ, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, до посадових осіб підприємств, установ застосовують адміністративний штрафи відповідно до ст. 165-1 КпАП. Оскільки під "карантинні" норми штрафи, що передбачені КпАП, не потрапили. 

Справи про адміністративні правопорушення за ст. 165-1 КпАП безпосередньо розглядають  податкові органи, це передбачено ст. 234-2 КпАП. Тому строк давності для стягнення штрафу становить 2 місяці з дня вчинення порушення, а при триваючому порушенні — 2 місяці з дня його виявлення. 

Тож, ст. 165-1 КпАП, зокрема, передбачено, що несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі авансових платежів, у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, фізичну особу - підприємця або особу, яка забезпечує себе роботою самостійно, від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Таким чином, оскільки сума лікарняних по вагітності та пологах складає більше 300 НМДГ (5100,00 грн) та те, що це триваюче правопорушення (адже факт несплати триває), штраф у розмірі 1360,00 грн (80 НМДГ х 17 грн (грошова сума НМДГ)), накладений податковою на роботодавця, є правомірним, якщо він накладений протягом двох місяців з дня його виявлення.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , Штрафи , Адміністративні правопорушення

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі