Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Документальне оформлення роздачі рекламних подарунків

Підприємство (рекламне агентство) здійснює рекламні акції із проведення розіграшу призів. Як оформити акт на вручення призів учасникам акції, якщо ПДФО і ВЗ будуть утримуватися? Як розрахувати суму ПДФО, ВЗ? Чи нараховувати ЄСВ?

Стосовно оформлення документа

Встановленого нормативними документа форми такого акта немає. А тому його варто складати, виходячи з основних засад створення первинних документів, які зазначені в ст. 9 Закону про бухоблік.

Первинні документи повинні мати обов’язкові резквізити:

  • назву документа (форми);
  • дату складання;
  • назву підприємства, від імені якого складено документ;
  • зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
  • посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
  • особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Поряд з цим відповідно до п. 70.12 ПКУ такий акт повинен містити реєстраційний номер облікової картки платника податків фізособи продавця або серію та номер її паспорта.

З наведеного випливає, що в акті потрібно зазначити:

  • назву документа, наприклад, «Акт на вручення призу учаснику рекламної акції»;
  • дату складання (яка є датою проведення акції);
  • назву підприємства рекламного агентства, яке вручає призи;
  • зміст, обсяг операції. Тут має бути зазначено, які саме призи вручено (назва, кількість), ціна, вартість, сума податків, які утримані і підлягають перерахуванню до бюджету. А також ПІБ особи, якій вручено приз, реєстраційний номер її облікової картки. Має бути також підпис цієї особи в отриманні призу і згодою з тим, що будуть утримані податки;
  • посади осіб, які здійснили операцію (роздали призи);
  • підпис такої особи, її ПІБ.

 

Стосовно розрахунку податків

Якщо дохід (приз) надається у негрошовій формі, відповідно до п. 164.5 ПКУ базою оподаткування для ПДФО буде вартість доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою:

К = 100 : (100 - Сп),

  • де К - коефіцієнт;
  • Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
  • Для ставки ПДФО 18% коефіцієнт становить 1,219512.

Отже, якщо вартість призу 5 000 грн., база оподаткування буде 6 097,56 грн. (5 000 х 1,219512). Відповідно, сума ПДФО – 1 097,56 грн. (6 097,56 х 18%).

Для ВЗ подібний коефіцієнт не передбачено. Те саме пише податкова у відповіді на питання в підкатегорії 126.05 ЗІР: «Чи застосовується підвищуючий коефіцієнт до доходів, виплачених у негрошовій формі, для розрахунку військового збору?».

Тому ВЗ розраховують від вартості призу 5 000 грн. Сума ВЗ – 75 грн. (5 000 х 1,5%).

ЄСВ в цій ситуації не нараховується, тому що згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ базою нарахування ЄСВ є виплати фізособам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. А в разі виплати призів немає факту виконання робіт чи надання послуг фізособами.

Яку суму призу брати для розрахунку доходу фізособам з метою утримання податків?

В п. 164.5 ПКУ пишуть про звичайну ціну. Тобто, це ринкова ціна, за якою приз може бути продано на сторону. Якщо підприємство рекламне агентство є платником ПДВ, то на таку ціну воно ще й нараховує ПДВ.

Тому, наприклад, якщо підприємство придбало товар за 3 600 грн., в т.ч. ПДВ 600 грн., суму ПДВ включило до свого податкового кредиту. Надалі приз воно надає фізособі за ринковою ціною – 3 600 грн., в т.ч. ПДВ 600 грн.

Якщо рекламне агентство є платником ПДВ і придбало товар у неплатника, то подальша його передача фізособі має відбуватися з нарахуванням ПДВ. Наприклад, придбали за 3 000 грн., без ПДВ, а надають фізособі за ринковою ціною - 3 600 грн., в т.ч. ПДВ 600 грн.

Тобто, 3 600 грн. це буде дохід фізособи, який оподатковується ПДФО (з додатковим застосуванням коефіцієнта) і ВЗ (без застосування коефіцієнта).

 

Стосовно пільги з оподаткування подарунків

Відповідно до пп. 165.1.39 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу фізосіб вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань) - у частині, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Для 2020 року такий неоподатковуваний розмір подарунків становить 1 180,75 грн. (детальніше тут).

Таким чином, якщо підприємство надає фізособам призи у 2020 році в розмірі не вище цієї суми, призи не оподатковуються ПДФО і ВЗ. Причому ця пільга стосується тільки тих призів, які надаються не в грошовій формі. Для грошових призів, подарунків пільга не діє.

Якщо вартість призу більше цієї суми, оподатковувати потрібно тільки суму перевищення. Оскільки призи надаються в негрошовій формі, з метою визначення бази оподаткування ПДФО до суми перевищення варто застосовувати натуральний коефіцієнт, про який ми сказали вище. Для ВЗ такий коефіцієнт не застосовується.

У формі № 1ДФ неоподатковувану частину подарунку відображають з ознакою доходу 160, а оподатковувану, як додаткове благо, з ознакою доходу 126. Детальніше читайте тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Єдиний соціальний внесок , ПДФО , Військовий збір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі