• Посилання скопійовано

Як різниця між практикою та стажуванням?

Яка різниця в оформленні практикантів та стажерів?

Практикант

Практиканти бувають різні: це може бути студент з ВНЗ або ж учень ПТНЗ.

Виробнича практика – невід’ємна частина навчального процесу при навчанні як у ВНЗ, так і ПТНЗ.

Практикант  - це студент ВНЗ або учень ПТНЗ, який проходить практику в процесі навчання.

 

Практикант – студент ВНЗ

Ст. 51 Закону про вищу освіту і Положенням №93 регулюється проходження практики студентами ВНЗ.

Для бази практики може бути обрано підприємство будь-якої форми власності. Студент-практикант  може самостійно вибирати місце проходження практики. Для цього слід отримати дозвіл відповідної кафедри або предметної комісії ВНЗ (п. 2.3 Положення №93).

Але також і ВНЗ може встановлювати базу практики.  Галузеві міністерства і відомства, що мають у підпорядкуванні виші, за узгодженням з Міносвіти можуть закріплювати за ними підприємства строком до 5 років (п. 2.1 Положення №93).

Між ВНЗ  і базою практики укладається договір на проведення практики студентів вишів за формою, установленою Положенням №93 (додаток 1). ВНЗ, що направляє студента на практику, надає підприємству не пізніше ніж: 

  • за два місяці до початку практики – програму практики і теми дипломних завдань для узгодження;
  • за тиждень до початку практики – списки студентів-практикантів і викладачів –керівників практики.

Проходження студентами виробничої практики на підприємстві оформляється наказом, у якому наводяться дати початку і закінчення практики.

Відповідно до пп. 3.3 Положення №93керівник практики від вищого навчального закладу:

  • перед початком практики контролює підготовленість баз практики та вважає за потребу до прибуття студентів-практикантів проведення відповідних заходів;
  • забезпечує проведення всіх організаційних заходів перед від'їздом студентів на практику: інструктаж про порядок проходження практики та з техніки безпеки, надання студентам-практикантам необхідних документів (направлення, програми, щоденник, календарний план, індивідуальне завдання, тема курсового і дипломного проекту (роботи), методичні рекомендації чи інші), перелік яких встановлює навчальний заклад;
  • повідомляє студентам про систему звітності з практики, прийняту на кафедрі або предметною (цикловою) комісією, а саме: подання письмового звіту, виконання кваліфікаційної роботи, вигляду оформлення виконаного індивідуального завдання, підготовка доповіді, повідомлення, виступу тощо;
  • у тісному контакті з керівником практики від бази практики забезпечує високу якість її проходження згідно з програмою;
  • контролює забезпечення нормальних умов праці і побуту студентів та проведення з ними обов'язкових інструктажів з охорони праці і техніки безпеки;
  • контролює виконання студентами-практикантами правил внутрішнього трудового розпорядку, веде або організовує ведення табеля відвідування студентами бази практики;
  • у складі комісії приймає заліки з практики;
  • подає завідуючому кафедрою (заступнику директора з практичного навчання) письмовий звіт про проведення практики із зауваженнями і пропозиціями щодо поліпшення практики студентів.



Коли виникають трудові відносини та як їх оформити 

Чинне законодавство не дає однозначної відповіді на порушене питання, не дозволяє з достатньою чіткістю віднести практику до навчання або роботи. Водночас у ньому відсутня чітка вказівка на те, що при прийнятті студента на практику він має обов’язково бути працевлаштований за трудовим договором. Залишається чинним Положення №93. Згідно з п. 3.7 цього Положення, за наявності вакантних місць студенти можуть бути зараховані на штатні посади, якщо робота на них відповідає вимогам програми практики. Із цього правила випливає, що студенти можуть бути і не зараховані на роботу. Хоча форма договору на проведення практики, викладена в додатку 1 до зазначеного Положення, передбачає такі обов’язки підприємства, як забезпечити облік виходів студентів на роботу, повідомлення про порушення ними правил внутрішнього розпорядку, що є обов’язковими лише для працівників.

Про детальний порядок проходження практики студентами та випадки укладання трудових договорів читайте тут>>

Неоформлення на час практики трудових відносин із студентом-практикантом на сьогодні допустиме лише у випадках, коли студенти не виконують жодної роботи на підприємстві. У разі, якщо практика передбачає роботу на певному робочому місці, підприємство має прийняти працівника за трудовим договором. Адже допуск до роботи без оформлення трудового договору на сьогодні тягне відповідальність у вигляді значних штрафів за ст. 265 КЗпП та ст. 41 КУпАП.

Зауважимо, що коли йдеться про прийняття працівника на роботу за трудовим договором, мається на увазі не просто прийняття на роботу за будь-якою посадою, а прийняття на ту посаду, трудові обов’язки згідно з якою практикант виконуватиме!

Якщо ж студент не виконуватиме під час практики будь-яких трудових обов’язків згідно з графіком, то укладати із таким студентом новий трудовий договір підстав немає. 

Відповідно до п. 5.2 Положення №93 витрати на практику студентів вищих навчальних закладів входять складовою частиною в загальні витрати на підготовку спеціалістів. Розмір витрат на практику студентів визначається кошторисом-калькуляцією, що розробляє вищий навчальний заклад і погоджує з базами практики, із розрахунку вартості проходження практики одного студента за тиждень.

 

Повідомлення ДФС

Якщо студент оформляється на вакантну посаду за трудовим договором, слід подавати повідомлення в ДФС.

 

Оплата праці

Законодавчими нормами не передбачено обов’язкової оплати праці студентів ВНЗ. У разі зарахування студента на штатну посаду йому нараховується заробітна плата відповідно до вимог чинного законодавства.

Та, якщо студенти фактично виходять на роботу та виконують трудові обов’язки, з ними потрібно укласти строковий трудовий договір, згідно з яким їм нараховуватиметься заробітна плата. Згідно ж із п. 5.6 Положення, під час практики у період роботи на робочих  місцях  і посадах  з  виплатою  заробітної  плати  за  студентами  (учнями) зберігається  право  на одержання  стипендії.

 

Практикант – учень ПТНЗ

Статтею 29 Закону про професійно-технічну освіту та Порядком №992 регулюється проходження практики учнями ПТНЗ.

Відповідно до п. 2 Порядку №992, переліки підприємств, що надають учням, слухачам робочі місця або навчально-виробничі ділянки для проходження виробничого навчання чи виробничої практики, формуються професійно-технічними навчальними закладами з урахуванням пропозицій підприємств - замовників підготовки кваліфікованих робітників, організацій роботодавців, місцевих органів виконавчої влади.

Учні, слухачі можуть самостійно з дозволу керівництва професійно-технічних навчальних закладів добирати для себе місця для проходження виробничого навчання та виробничої практики, в тому числі з наступним працевлаштуванням.
Згідно з п. 9 Порядку №992, перед початком виробничого навчання та виробничої практики керівник підприємства:

  • видає наказ про персональний розподіл учнів, слухачів професійно-технічного навчального закладу на робочі місця або навчально-виробничі ділянки виробничих підрозділів чи створює учнівські самостійні навчально-виробничі підрозділи та визначає відповідно до змісту робочих навчальних програм види робіт;
  • призначає з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення виробничого навчання та виробничої практики, забезпечення умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог;
  • установлює системи оплати праці учнів, слухачів за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки) та укладених із професійно-технічними навчальними закладами договорів про навчально-виробничу практику.

Згідно з п. 10 Порядку №992 з моменту розподілу учнів, слухачів професійно-технічного навчального закладу на робочі місця або навчально-виробничі ділянки на них відповідно до законодавства про охорону праці поширюються права та обов'язки щодо виконання правил і норм охорони праці, техніки безпеки та виробничої санітарії, правил внутрішнього трудового розпорядку та інших правил і норм, що діють на підприємстві, з відповідних професій, спеціальностей і рівнів кваліфікації робітників та службовців. Учні, слухачі підлягають соціальному та іншому страхуванню на рівні з відповідними працівниками підприємства.

Отже, учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів, які проходять виробничу практику, не включаються до складу (списку) робітників підприємства, однак на них у повній мірі розповсюджуються правила внутрішнього трудового розпорядку і положення інших внутрішніх актів і розпоряджень підприємства.

За п. 8 Порядку №992 між ПТУ та підприємством, що надає  робочі  місця  або  навчально-виробничі ділянки, не пізніше двох тижнів до початку виробничого навчання та виробничої практики, має бути укладено  на  основі  типового договору договір про навчально-виробничу практику.

 

Повідомлення ДФС про прийнятого практиканта

Оскільки згідно з Інструкцією, затвердженою наказом Мінфіну від 20.04.2015 р. №449, нараховані учням суми повністю перераховуються на розрахунковий рахунок ПТНЗ (50% –на зарплату учням, 50% – ПТНЗ), трудові відносини у бази практики з учнями не виникають, трудові договори не оформляються. А отже, повідомлення про прийняття на роботу практиканта - учня подавати не потрібно (див. лист Держпраці від 19.05.2017 р. № 5783/4.1/4.1-ДП-17).

Оплата праці

Учні ПТНЗ під час практики отримують зарплату за фактично виконаний обсяг робіт згідно з виробничим завданням (п. 17 Порядку №992). Зарплата нараховується згідно з установленою на підприємстві системою оплати праці – за нормами, розцінками, ставками (окладами), з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Виплата нарахованого практикантові заробітку повинна відбуватися:

  • або через навчальний заклад (гроші перераховуються на поточний рахунок ПТНЗ);
  • або безпосередньо на базі практики (не пізніше 5 днів після виплати зарплати працівникам підприємства). Згідно з умовами договору, укладеного між ПТНЗ і підприємством, може бути передбачене обмеження у виплаті практикантові зарплати. А саме: 50% суми, що належить до виплати практикантові (після оподаткування), підприємство перераховує на рахунок ПТНЗ для ведення його статутної діяльності, зміцнення навчально-матеріальної бази, на соціальний захист учнів, культурно-масову роботу та ін. (ст. 50 Закону №103, п. 18 Порядку №992). Це питання у кожному конкретному випадку вирішується окремо і в договорі формулюється як додаткові зобов'язання підприємства (п. 18 Порядку №992).


Як нараховувати ЄСВ та оподаткувати ПДФО та військовим збором у разі нарахування зарплати практикантам

За трудовим договором учнів ПТНЗ - практикантам виплачується заробітна плата, яка є базою для оподаткування ПДФО, військовим збором та нарахування ЄСВ на загальних підставах. Але до заробітної плати, нарахованої практикантові, не застосовується податкова соціальна пільга відповідно до ч. 3 пп. 169.2.3 ПКУ, якщо він одночасно з зарплатою отримує стипендію.

Раніше вважалось, що до заробітної плати практиканта не застосовується вимога ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ щодо нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску, якщо це місце роботи не є для нього основним («основним місцем роботи» учнів та студентів вважається навчальний заклад). Наприклад, у листі ДФС від 13.10.2015 р. №21700/6/99-99-17-03-03-15 вони зробили такий висновок: для учнів, які проходять виробниче навчання і виробничу практику на підприємстві, сума єдиного внеску розраховується (нараховується та утримується) з фактично нарахованої заробітної плати незалежно від її розміру.

Але податківці у листі від 13.05.2017 р. №168/6/99-99-13-02-03-15/ІПК вважають, що підприємство у разі нарахування зарплати нижче мінімальної за відпрацьований час студентам  (учням) професійних училищ під час проходження виробничої практики сума ЄСВ має розраховуватися як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата, та ставки єдиного внеску. Тобто при нарахуванні ЄСВ на зарплату  такої категорії працівників все одно працює правило нарахування ЄСВ не нижче мінімального страхового внеску.

Тож, якщо діяти за новим роз’ясненням, то ЄСВ потрібно нараховувати не нижче мінімального страхового внеску. При цьому нічого не вказано про те, яким є місце роботи під час практика для практиканта. Але з огляду на такий висновок податківці вважають його основним.

Згідно з ст. 50 Закону про професійно-технічну освіту 50% заробітної плати за виробниче навчання і виробничу практику учнів, слухачів професійно-технічних навчальних закладів направляється на рахунок навчального закладу. Як бачимо, в цьому законі не зазначено, про яку зарплату йдеться, нараховану чи ту, яка залишається після утримання з неї податків. Це конкретизовано п. 18 Порядку №992: йдеться саме про нараховану суму зарплати, а також саме поняття заробітної плати, визначене у ст. 1 Закону про оплату праці, має на увазі саме нараховану суму заробітної плати.

Статтею 25 Закону про оплату праці забороняється будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю заробітною платою, крім випадків, передбачених законодавством. Оскільки фінансування ПТНЗ за рахунок зарплати учнів-практикантів передбачено Законом про професійно-технічну освіту, відрахування 50% нарахованої заробітної плати не є порушенням ст. 25 Закону про оплату праці.

 

Записи у трудову книжку

Оскільки практика не вважається процесом роботи, а є процесом навчання, то при її проходженні запис до трудової книжки не вноситься.

Водночас у разі зарахування студента та учня на штатну посаду (за наявності вакантних місць) між таким студентом або учнем та підприємством виникають трудові відносини, укладається строковий трудовий договір, про що робиться запис у трудовій книжці.

 

Стажери

Відповідно до ст. 29 Закону про занятість населення для створення умов щодо здобуття студентами вищих, учнями професійно-технічних навчальних закладів у вільний від навчання час досвіду практичної роботи за обраною спеціальністю та сприяння їх працевлаштуванню після завершення навчання їм надано можливість проходити стажування за професією (спеціальністю), за якою здобувається освіта.

Метою стажування є удосконалення професійних знань, умінь та навичок, вивчення та засвоєння нових технологій, техніки, набуття додаткових компетенцій та досвіду з виконання професійних завдань та обов'язків.

Студенти (учні) можуть пройти стажування на підприємствах, установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання. Законом не передбачена можливість проходження стажування у фізичних осіб - підприємців.

Стажування здійснюється на умовах, визначених договором між стажистом і роботодавцем. Порядок укладення договору про стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів на підприємствах, в установах та організаціях затверджено постановою КМУ від 16.01.2013 р. №20.

Строк стажування студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів не може перевищувати шести місяців. Мінімальний строк стажування не регламентується та визначається виходячи з часу, необхідного для виконання індивідуальної програми стажування, та зазначається в договорі про стажування.

Стажування проводиться під керівництвом працівника підприємства, установи, організації, який має досвід та стаж роботи не менш як три роки за професією (спеціальністю), що збігається з професією (спеціальністю), за якою стажер здобуває освіту та проходить стажування.

Керівник стажування разом із стажистом розробляє індивідуальну програму стажування за здобутою спеціальністю (кваліфікацією) або професією (кваліфікаційним рівнем). Керівник підприємства затверджує індивідуальну програму стажування та видає наказ про проходження стажування.

Відповідно до ч. 4 ст. 29 Закону робота керівників стажування, призначених з числа працівників підприємства, організації, установи, може оплачуватися додатково на строк стажування щомісяця у розмірах не менше 5%  суми основної заробітної плати, яку вони отримують за основним місцем роботи. Оплата здійснюється за рахунок коштів, передбачених на підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів.

Роботодавці забезпечують оплату виконаних стажистом професійних робіт, якщо такі роботи передбачені індивідуальною програмою стажування.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202498
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024410
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427