• Посилання скопійовано

Працівник затримався у відрядженні на вихідні: що з компенсаціями?

Працівник підприємства направляється в закордонне відрядження для відвідання семінару. Семінар закінчується в п'ятницю, а повертається працівник лише у неділю. Як оплачувати вихідні дні, на які затримався працівник у відрядженні?

Компенсувати чи ні?

Відповідно до ст. 121 КЗпП працівники мають право на відшкодування витрат та одержання інших компенсацій у зв'язку з службовими відрядженнями.

Працівникам, які направляються у відрядження, виплачуються:

  • добові за час перебування у відрядженні;
  • вартість проїзду до місця призначення й назад;
  • витрати щодо найму жилого приміщення в порядку і розмірах, встановлюваних законодавством.

Отже, в даному випадку, необхідно зважати на причини, за яких працівник залишається за місцем відрядження у вихідні дні після закінчення виконання доручення (відвідування семінару):

  • за власною ініціативою (у такому випадку відрядження закінчується в п’ятницю);
  • або за розпорядженням керівника (у такому випадку відрядження закінчується в день повернення до місця роботи).

При цьому необхідно враховувати положення про відрядження, що має бути затверджено на підприємстві. Для складання такого положення підприємство може використовувати Інструкцію №59, яка обов’язкова для виконання державними підприємствами, а іншими може використовуватись за бажанням.

Відповідно до п. 7 Розділу І Інструкції №59, якщо дата на транспортному квитку не збігається з датою прибуття працівника з відрядження згідно з наказом про відрядження, з дозволу керівника підприємства береться до уваги затримка у відрядженні на вихідні або святкові й неробочі дні.

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Якщо працівник в ці дні не виконував роботу, яка йому доручена у відрядженні, а затримка здійснена виключно з власної ініціативи працівника, то працівникові не відшкодовуються добові витрати, витрати на найм житлового приміщення та інші витрати (крім витрат на проїзд з місця відрядження до місця постійної роботи). Якщо затримка у відрядженні спричинена об’єктивними обставинами (наприклад, відсутність необхідних рейсів чи квитків), то дні затримки вважаються такими, у які працівник виконував доручення роботодавця у відрядженні. Відповідно, за такі дні йому відшкодовуються витрати на найм приміщення, добові та інші витрати, пов’язані з відрядженням.

Відповідно від рішення керівника буде залежати і облік такого працівника у табелі. Якщо такі дні працівник не виконує доручення підприємства, а просто відпочиває, то відповідно і у табелі такі дні позначаються як вихідні.

 

ПДФО та військовий збір

Згідно з п. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку - фізособи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме, на проїзд як до місця відрядження й назад, оплату вартості проживання у готелях (мотелях), на найм інших житлових приміщень.

Окрім цього до оподатковуваного доходу не включаються вартість добових у межах території України, але не більш як 0,1 розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон - не вище 80 євро за кожен календарний день такого відрядження за офіційним обмінним курсом гривні до євро, установленим НБУ, у розрахунку за кожен такий день.

Однак, не варто забувати, що будь-які витрати на відрядження не включаються до оподатковуваного доходу платника податку за наявності документів, що підтверджують зв’язок такого відрядження з госпдіяльністю роботодавця, зокрема (але не виключно) таких:

  • запрошень сторони, що приймає, діяльність якої збігається з діяльністю роботодавця/сторони, що відряджає;
  • укладеного договору чи контракту;
  • інших документів, які встановлюють або засвідчують бажання встановити цивільно-правові відносини;
  • документів, що засвідчують участь відрядженої особи в переговорах, конференціях або симпозіумах, інших заходах, які проводяться за тематикою, що збігається з госпдіяльністю роботодавця/сторони, що відряджає.

При цьому, як зазначає ДФС у Закарпатській області, компенсація витрат на проїзд з місця відрядження, якщо працівник у відрядженні затримався на вихідні дні, не є оподатковуваним доходом працівника.

А от з іншими витратами (добові, готель) у такі вихідні дні необхідно бути обережними. Адже, якщо працівник залишився на вихідні з власної ініціативи – то такі витрати на відрядження не будуть пов’язані з госпдіяльністю підприємства і будуть розцінені як додаткове благо працівника.

Проте, якщо працівник у ці вихідні дні виконував певні доручення підприємства і підприємство може підтвердити зв’язок знаходження працівника у відрядженні у ці дні з госпдіяльністю підприємства, то у такому випадку такі суми не будуть включатись до доходу фізособи-підприємця та, відповідно, не будуть оподатковуватись.

 

Крім цього, можлива ситуація, коли працівник затримується через відсутність квитків або рейсів транспорту на потрібні дати, і йому доводиться чекати. У цьому випадку, на нашу думку, витрати на проживання і добові за дні очікування теж будуть пов’язаними з госпдіяльністю підприємства, а саме з відрядженням працівника (адже іншого виходу, крім чекати, у даному випадку немає). Відповідно, такі витрати теж не оподатковуються ПДФО.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024123
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024462
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427