Деталі цього запитання полягають в наступному. Директор підприємства працює за умовами контракту, в якому передбачена виплата премії за квартал у розмірі до трьох місячних посадових окладів. При наявності заборгованості підприємства з виплати заробітної плати у відповідному або річному звітному періоді розмір премії за такий період повинен становити не більше 20 % максимально дозволеного розміру премії відповідно до цього контракту – тобто 20 % від трикратного розміру окладу.
Заробітна плата виплачувалася з порушенням строків, але до кінця місяця, на який припадає цей строк, вона була виплачена. Чи вважається це заборгованістю із виплати заробітної плати, і чи маємо право директор на премію в розмірі 100% за квартал – тобто у трикратному розмірі від суми окладу?
Статтею 15 Закону про оплату праці визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними ) угодами.
У разі якщо колективний договір на підприємстві не укладено, умови і розміри оплати праці (в тому числі преміювання) визначаються окремим локальним документом (Положенням), який затверджується наказом керівника підприємства. (Лист Мінсоцполітики від 01.10.2007 р. №№700/13/84-07). Отже, за відсутності колдоговору всі питання щодо преміювання працівників підприємства вирішують самостійно, шляхом розробки локального нормативного акту – наприклад, Положення про преміювання.
На думку автора, в даному випадку у контракті з директором необхідно чітко зазначити, що саме означає для цілей визначення розміру премії поняття «виплати з порушенням строків». А саме: мається на увазі порушення строків виплати зарплати в межах одного місяця чи поза межами місяця.
Чи, приміром, слід з’ясовувати наявність заборгованості з виплати зарплати на кінець звітного кварталу (за умовами запитання премія виплачується щоквартально). Для цього варто прописати в контракті, як саме буде визначатись наявність цього факту. Зокрема, за загальноприйнятною практикою, заборгованістю з виплати зарплати є та зарплата, яка станом на кінець звітного періоду не виплачена у встановлені строки. Наприклад, строк виплати зарплати за листопад 2017 р. – 7 грудня 2017 р. Якщо станом на 31 грудня 2017 р. ця зарплата ще не буде виплачена, то на кінець кварталу наявна заборгованість з виплати зарплати, отже, є підстави для зменшення премії директору. При цьому сума зарплати за грудень 2017 р. яка станом на 31.12.2017 р. вже нарахована, але ще не виплачена (строк її виплати настає 5 січня 2018 р.), заборгованістю з виплати зарплати не вважається.
Якщо премія директору залежить саме від наявності суми заборгованості з виплати зарплати на кінець звітного періоду, а зарплата за листопад 2017 р. буде виплачена до 31.12.2017 р., то на кінець 4-го квартала 2017 р. цієї заборгованості вже не буде і директор матиме право на повний розмір премії.
Якщо ж у контракті буде прописано, що зниження премії відбувається, якщо на підприємстві у поточному кварталі мали місце факти несвоєчасної виплати зарплати, то може бути інша ситуація. Наприклад, строки виплати зарплати – 7 число наступного місяця. У 4-му кварталі 2017 р. цей строк порушувався кожного місяця: зарплата за вересень та за жовтень 2017 р. була виплачена 20 жовтня 2017 р., зарплата за листопад виплачена 27 грудня 2017 р. Незважаючи на те, що станом на 31 грудня 2017 р. заборгованості вже немає, факти несвоєчасної виплати зарплати у звітному кварталі є підставою для зниження премії директору за цей квартал. При цьому у контракті слід чітко прописати, яка кількість таких фактів за квартал буде підставою для зниження премії. Наприклад, можна встановити, що якщо у звітному кварталі несвоєчасно виплатили зарплату хоча б за один місяць, то це вже буде підставою для зниження розміру премії директору.
Отже, слід чітко врегулювати в контракті порядок визначення розміру премії директору, у випадку порушення на підприємстві строків виплати заробітної плати.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити