• Посилання скопійовано

Особливості працевлаштування працівника для виконання віддаленої роботи через інтернет

Чи можна оформити на роботу працівника для виконання віддаленої роботи через інтернет? Які особливості такого працевлаштування? Чи потрібні додаткові документи щодо умов такої роботи? Чи є для роботодавця негативні наслідки або ризики, пов'язані з використанням праці осіб на умовах віддаленої роботи?

На сьогоднішній день праця працівників вдома регламентується Положенням про умови праці надомників, затверджене постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань від 29.09.1981 р. №275/17-99. Окрім вищезгаданого документу, існують міжнародні документи, Женевська Конвенція №177 про надомну працю від 20.06.1996 р. та Рекомендації №184 Міжнародної організації праці щодо надомної праці від 20.06.1996 р. Щоправда, ці документи не ратифіковані Україною, а отже, не є обов’язковими для виконання, але користуватися ними для встановлення роботодавцем та працівниками правил роботи надомників заборон немає.

 

Переважне право на укладення трудового договору для роботи на дому надається:

  • жінкам, які мають дітей у віці до 15 років;
  • інвалідам і пенсіонерам (незалежно від виду призначеної пенсії); 
  • особам, які досягли пенсійного віку, але не одержують пенсію; 
  • особам зі зниженою працездатністю, яким у встановленому порядку рекомендований праця в надомних умовах; 
  • особам, які здійснюють догляд за інвалідами або тривало хворіють членами сім'ї, які за станом здоров'я потребують догляду;
  • особам, зайнятим на роботах з сезонним характером виробництва (в міжсезонний період), а також навчаються в очних навчальних закладах;
  • особам, які з об'єктивних причин не можуть бути зайняті безпосередньо на виробництві в даній місцевості (наприклад, в районах і місцевостях, що мають вільні трудові ресурси). 

 

Наприклад, якщо ви бажаєте найняти на роботу працівника, який проживає у іншій місцевості, але не може переїхати і працювати за вашим місцезнаходженням, він може бути прийнятий на роботу і працювати на дому.   

Визначити місце роботи працівника – це обов’язок роботодавця (ст. 29 КЗпП). При цьому слід пам’ятати головне правило: організація трудових процесів в надомних умовах допускається лише для осіб, які мають необхідні житлово-побутові умови. На роботодавця покладено обов’язок оцінити житлово-побутові умови потенційного надомника з точки зору забезпечення його права на охорону праці, так і з точки зору дотримання прав і законних інтересів його сусідів.

Житлово-побутові умови громадян, які виявили бажання працювати на дому, обстежуються адміністрацією підприємства, яке використовує надомну працю, за участі представників комітету профспілки, а в деяких випадках – і представників санітарного та пожежного стану (п. 9 та п.12 Положення №275).

Усе про зарплату і кадри
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись, як це виглядає?

Крім цього, не слід забувати про обов’язок роботодавця забезпечити працівника необхідними для роботи засобами (це теж зазначено ст. 29 КЗпП). Пункт 10 Положення №275 наголошує, що адміністрація підприємства надає в безкоштовне користування надомників обладнання, інструменти та пристосування, своєчасно здійснює їх ремонт. У тих випадках, коли надомник використовує свої інструменти і механізми, йому виплачується за їх знос (амортизацію) компенсація в порядку, встановленому законодавством. Обовязок сплати такої компенсації передбачений ст. 125 КЗпП. Розмір і порядок виплати такої компенсації, якщо їх не встановлено в централізованому порядку, визначаються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з працівником. Докладно про таку компенсацію ви можете прочитати тут>>> 

За погодженням сторін надомнику можуть відшкодовуватися і інші витрати, пов'язані з виконанням для підприємства роботи на дому (електроенергія, вода і т. п.). 

Також слід враховувати, що Конвенція №177 визначає надомника як особу, що виконує роботу за місцем її проживання або в інших приміщеннях за її вибором, але не у виробничих приміщеннях роботодавця. Проте в Положенні №275 такої норми немає – за ним надомниками вважаються особи, які уклали трудовий договір про виконання роботи вдома особистою працею з матеріалів і з використанням знарядь і засобів праці, що виділяються підприємством, або придбаних за рахунок коштів цього підприємства.

Тож, якщо можливості організувати  роботу працівника в іншій місцевості у нього вдома немає, то роботодавцю доведеться створити йому робоче місце в іншому приміщенні. Для цього доведеться це приміщення або купувати, або орендувати, те саме доведеться зробити з іншими знаряддями для виконання працівником його обов’язків. Але це потягне за собою створення відокремленого підрозділу.  

Щоб цього уникнути, можна з такою особою укласти договір цивільно-правового характеру. В такому випадку, за договором ЦПХ, особа може виконувати роботу в будь-якому зручному місці для неї. І, згідно з ст. 839 ЦКУ, підрядник зобов'язаний виконати роботу, визначену договором підряду, із свого матеріалу і своїми засобами, якщо інше не встановлено договором. Тобто, обов’язку замовника створювати йому робоче місце і забезпечувати його знаряддями праці немає і він може взяти на себе такий обов’язок лише добровільно, за умовами договору підряду. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Робота за кордоном та подання декларації про майновий стан і доходи
    Працівник працював в 2024 р. за кордоном та в Україні за основним місцем роботи. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан і доходи? Чи платити ПДФО і військовий збір з доходу, отриманого за кордоном? Які документи потрібно долучати до декларації і чи потрібно завіряти переклад цих документів на українську мову?
    08.01.20255875
  • Наслідки виплати зарплати з запізненням та неподання повідомлення про прийняття на роботу
    У жовтні прийняли працівника на роботу, але забули подати повідомлення до ДПС. Також цьому працівнику виплатили зарплату за жовтень-грудень лише в кінці грудня 2024 р. Які максимальні штрафи можуть бути застосовані до підприємства в даній ситуації за порушення термінів виплати зарплати і податків, та за неподання повідомлення в ДПС? Чи варто подавати повідомлення із запізненням?
    08.01.2025105
  • Чи включати витрати на відрядження у витрати нотаріуса?
    Нотаріус використовував під час відрядження своє власне авто. Чи можна включити в витрати нотаріальної діяльності добові та витрати на пальне? Які документи мають бути для підтвердження витрат?
    08.01.202546
  • Як визначити розмір добових в гривнях для відряджень за кордон?
    Чи можна встановити наказом розмір добових для відряджень за кордон в сумі в гривнях, і не перераховувати за кожен день 80 євро за офіційним курсом? Чи можна у разі зниження курсу євро зменшити суму в гривнях знову наказом? Скільки разів на рік можна видавати такий наказ?
    08.01.202542
  • Початок та закінчення місця відрядження водія
    На підприємстві працюють водії, які виконують міжнародні перевезення. Водії проживають не в тому місті, де розташовано підприємство, а в інших містах України. Чи можна починати відрядження водія з місця проживання і закінчувати відрядження місцем проживання водія чи місцем розвантаження автомобіля в іншому місті? Чи є в цьому порушення? Маршрут відрядження затверджується наказом і прописується в подорожньому листі
    02.01.202534