• Посилання скопійовано

Витрати підприємства у зв'язку з відрядженням

Придбано авіаквиток для відрядження працівника. Згодом цей авіаквиток був повернений та придбаний інший. При поверненні квитка підприємство сплатило штраф (тобто, сума, яка була повернена, менша, ніж вартість авіаквитка). Чи потрібно оподаткувати ПДФО та військовим збором суму штрафу за повернення квитка?

Як зрозуміло із запитання,  як придбання квитка, так і його повернення відбулось за розпорядженням керівника. Іншими словами працівник участі в операціях з квитком не приймав. 

Видача квитка працівнику при цьому не відбувалася, тобто 372 рахунок не застосовувався, а отже й доходу (навіть неоподаткованого у сумі підзвітних коштів) в бухгалтерському обліку не виникало. 

Щодо податкового обліку, то оподаткування доходів фізосіб регламентується розділом IV ПКУ, згідно з п. 162.1 ПКУ якого платниками ПДФО є, зокрема, фізособа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, та податковий агент. 

Відповідно  до п. 163.1 ПКУ об’єктом оподаткування є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Загальний оподатковуваний дохід – це будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

Зокрема, відповідно до пп. 164.2 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді додаткового блага працівника. Додаткове благо - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму (пп. 14.1.47 ПКУ). 

Іншим прикладом виникнення оподаткованого доходу може бути пп.  164.2.11 ПКУ, коли працівнику були надані грошові кошти або інші активи (квиток) під звіт, але при цьому не було виконано умови, встановлені п. 170.9 ПКУ

Тобто, для того, щоб нарахувати ПДФО, необхідно, щоб відбулася виплата або хоча б нарахування доходу саме цьому працівнику. 

В даному випадку цього не відбувалося. Квиток був придбаний і повернений роботодавцем самостійно, без участі відрядженого працівника. Тож, на нашу думку, різниця між вартістю такого квитка та сумою, яка була повернена роботодавцем, не може бути доходом цього працівника (навіть за умови, що квиток був придбаний на ім’я такого працівника). 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Допомога по вагітності та пологам працівниці за договором ЦПД
    Особа виконує роботи для підприємства за договором ЦПД. Період дії договору 01.01.2025 -30.06.2025 р. Їй відкрито лікарняний по вагітності та пологам з 03.04.2025 по 06.08.2025 р. Який період лікарняного підлягає оплаті: весь лікарняний чи лише в рамках дії договору? Середньоденний заробіток розраховується виходячи з нарахованого доходу за повні місяці в період дії договору - 01.01.2025-31.03.2025 р.?
    17.04.202526
  • Чи можлива компенсація без звільнення?
    Працівниця прийнята на роботу 18.04.2022 року. У відпустку не ходила, має 72 дні невикористаної відпустки станом на 17.04.2025 р. Планує піти влітку у відпустку на 14 календарних днів. Чи можна за бажанням працівника частину щорічної відпустки замінити грошовою компенсацією? За скільки днів невикористаної відпустки можна отримати компенсацію?
    17.04.202596
  • Перший робочий день - п’ятниця: коли подавати оперативне повідомлення про прийняття працівника на роботу?
    Чи потрібно при прийнятті на роботу працівника подати оперативне повідомлення не пізніше, ніж наступного дня після прийняття, якщо перший робочий день - пятниця. Чи наступним днем буде понеділок або субота?
    17.04.2025112
  • Компенсація за затримку розрахунку, якщо в розрахунковому періоді є лікарняні
    Як порахувати середній для компенсації за несвоєчасну виплату зарплати при звільненні? На підприємстві встановлено скорочений робочий тиждень (робочі дні - понеділок та вівторок). Працівник перебував на лікарняному з 02.10.2024 р. по 24.01.2025 р. В жовтні 2024 р. був лише 1 робочий день. 27.01.2025 р. написав заяву на звільнення і в цей же день звільнився
    17.04.2025174
  • Чи можна можна укласти трудовий договір з головою фермерського господарства?
    Як укласти трудовий договір з головою фермерського господарства? Як внести запис до трудової книжки? Як платити зарплату голові ФГ? Чи подавати повідомлення до ДПС про прийняття?
    16.04.202531