• Посилання скопійовано

Неоплачувана відпустка новому працівнику

Чи може надаватися відпустка без збереження зарплати новоприйнятому працівникові? Як нарахувати ЄСВ у місяці надання такої відпустки?

Наразі відпустки без збереження зарплати можуть надаватися двома шляхами.

В обов'язковому порядку, але тільки в разі бажання працівника і на підставі відповідних умов. Такі відпустки надаються за правилами ст. 25 Закону про відпустки.

За згодою сторін відпустка без збереження зарплати може надаватися за ст. 26 Закону про відпустки, якою встановлено, що за сімейними обставинами та з інших причин працівникові може надаватися відпустка без збереження заробітної плати на термін, обумовлений угодою між працівником та власником або уповноваженим ним органом, але не більше 15 календарних днів на рік.

Зазначені норми стосуються всіх працівників без винятку, тож відпустки без збереження зарплати можуть надаватися і новоприйнятим працівникам. Мало того, за п. 16 ст. 25 Закону про відпустки, працівникам, які не використали за попереднім місцем роботи щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково й одержали за них грошову компенсацію, відпустка без збереження зарплати надається за їхнім бажанням в обов'язковому порядку тривалістю до 24 календарних днів у перший рік роботи на цьому підприємстві до настання шестимісячного терміну безперервної роботи.

Але, як наголошують фахівці Департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики*, такий працівник повинен надати довідку з попереднього місця роботи про те, що він не використав щорічну основну та додаткові відпустки повністю або частково й одержав за них грошову компенсацію. Ця довідка і заява працівника будуть підставами для видання наказу про надання відпустки без збереження заробітної плати.

* Лист Мінсоцполітики України від 29.04.2016 р. №243/13/116-16.

Зверніть увагу на два моменти:

— роботодавець не може відправляти в зазначені відпустки працівників з власної ініціативи. Тобто для відпусток за ст. 25 Закону про відпустки потрібне бажання працівника (бажано у вигляді заяви, хоча наказ із підписом «Не заперечую» теж може бути таким доказом; а ось підпис про ознайомлення цього бажання, на нашу думку, не підтверджує), а для відпусток за ст. 26 Закону про відпустки треба мати доказ згоди сторін (яку можна підтвердити таким самим чином);

— ані роботодавець, ані працівник не мають права створювати інші відпустки без збереження зарплати або збільшувати їх тривалість на строк, більший ніж встановлено Законом про відпустки. Таке право роботодавцю надається тільки щодо оплачуваних відпусток, та й то за узгодженням із працівниками (див. лист Мінсоцполітики від 29.04.2016 р. №243/13/116-16).

Але при наданні відпусток без збереження зарплати не забувайте про нарахування ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску. Нагадаємо, що абз. 2 ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ визначено: якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати та ставки ЄСВ.

Тож якщо у працівника за основним місцем роботи внаслідок надання йому відпустки без збереження зарплати місячний дохід менший за мінімальну зарплату, роботодавцю доведеться донарахувати ЄСВ до розміру мінімального страхового внеску.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202488
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426