• Посилання скопійовано

Гарантії працівникам, які навчатимуться за кордоном

Які гарантії надаються працівникам, які будуть отримувати навчання за кордоном?

Відносини, що виникають при направленні працівників для підвищення кваліфікації за кордон, регулюються Положенням про умови матеріального забезпечення осіб, направлених за кордон на навчання, стажування, для підвищення кваліфікації, затвердженим постановою КМУ від 04.03.1996 p. № 287

Це положення поширюється на працівників, а також військовослужбовців, аспірантів і студентів, направлених відповідно до укладених міжнародних договорів України за кордон на навчання або стажування, як на двосторонній основі, так і за рахунок сторони, що приймає, або сторони, що направляє.

Але умови забезпечення мають відмінності залежно від того, за яких умов здійснюється направлення:

  • на двосторонній (міждержавній) основі, за рахунок сторони, яка приймає,
  • або за рахунок сторони, яка направляє.

Направлення за кордон на навчання на двосторонній (міждержавній) основі здійснюється відповідно до підписаних сторонами документів.

За п. 2 Положення № 287 строк навчання студентів не повинен перевищувати двох років, аспірантів - одного року, а строк стажування наукових і науково-педагогічних працівників - шести місяців.

За працівниками, направленими за кордон на навчання, зберігається місце роботи, служби (посада), місце навчання та середня заробітна плата.

При цьому середня заробітна плата розраховується за два останні календарні місяці до направлення за кордон з урахуванням виплат, встановлених Порядком №100 (п. 3 Положення № 287).

Також працівникам мають виплачуватися добові витрати. При цьому добові за час проїзду від місця роботи (навчання) в Україні до місця навчання за кордоном і повернення до місця роботи (навчання) в Україні виплачуються у порядку, передбаченому законодавством про службові відрядження. Але за умови, якщо сторона, що приймає, не провадить зазначених виплат (п. 7 Положення № 287). У цієї ж нормі згадується про Інструкцію № 59, яка вже не поширюється на суб’єкти господарювання не бюджетної сфери. А тому таким підприємствам потрібно дотримуватися правил щодо добових, встановлених пп. «а» пп. 170.9.1 ПКУ

Граничні норми добових витрат у 2016 році >>

Зверніть увагу! П. 8 Положення встановлено, що кошти в іноземній валюті можуть виплачуватися працівникові, направленому за кордон на навчання, за рішенням керівника у розмірі, що визначається у відсотках до сум витрат на відрядження залежно від разів харчування на добу.

При цьому норма Положення ґрунтується на Постанові КМУ від 02.02.2011 р. № 98, яка не поширюється на суб’єктів господарювання не бюджетної сфери.

П. 8 Положення №287 також зазначено, що керівник може встановлювати обмеження щодо розмірів виплати коштів працівникові, направленому за кордон на навчання. Тож керівник має право прийняти рішення про таке обмеження та видати відповідний наказ з цього приводу.

Оплата витрат на проїзд від місця роботи в Україні до місця навчання за кордоном і назад відшкодовується з урахуванням вимог постанови КМУ № 98 та Інструкції № 59.

Відповідно підприємствам небюджетної сфери слід враховувати норми пп. 170.9.1 ПКУ. Докладніше це розглянуто у новинах тут і тут

Аналітика від Дт-Кт: навчання фізосіб за рахунок підприємства

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Русанова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    Сьогодні 14:2225
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.202456
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024339
  • Оплата дня огляду на МСЕК під час тривалого лікарняного
    Працівник перебував на лікарняному з 18.12.2023 р. до 11.04.2024 р. включно. З 11.04.2024 р. йому надано другу групу інвалідності (надав довідку МСЕК). Чи підлягає оплаті останній день лікарняного (11 квітня), який також є і датою присвоєння інвалідності?
    25.04.202446
  • Допомога на лікування працівника під час призупинення з ним дії трудового договору
    Чи може працівник, з яким призупинено дію трудового договору, отримати від підприємства допомогу на лікування у вигляді оплати послуг медичному закладу? Які податкові наслідки у разі отримання такої допомоги?
    22.04.202428