• Посилання скопійовано

Чи може роботодавець утримати з зарплати працівника, який недбало ставиться до виконання трудових обов’язків, штраф

Працівник недбало ставиться до виконання своїх трудових обов’язків. Чи може роботодавець утримати із його зарплати певну суму у якості штрафу за це?

Жодних штрафів за невиконання трудових обов’язків КЗпП не передбачає. Натомість за такі порушення працівник несе дисциплінарну та матеріальну відповідальність. 

Дисциплінарна відповідальність передбачає звільнення працівника або застосування догани (ст. 147 КЗпП). 

Також працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну роботодавцю внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків. Вона буває двох видів – обмежена (в межах середнього заробітку, ст. 132-133 КЗпП) та повна (у разі укладення із працівником договору про повну матеріальну відповідальність (ст. 134 КЗпП). 

Але, ст. 130 КЗпП передбачає встановлення матеріальної відповідальності лише:

- за пряму дійсну шкоду. Пряма дійсна шкода повинна розумітися як шкода майну в широкому розумінні (як майно, так і майнові права, які відображаються в балансі підприємства як його активи). Пряма дійсна шкода означає безпосереднє зменшення цих активів; 

- в межах і порядку, передбачених законодавством;

- за умови, коли така шкода заподіяна роботодавцю винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника

Відсутність хоча б одного з цих факторів виключає можливість притягнення працівника до матеріальної відповідальності. Зокрема, невиконання незаконно покладених на працівника трудових обов'язків не може бути підставою для притягнення працівника до матеріальної відповідальності. 

Ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством. На працівників не може бути покладена відповідальність за шкоду, яка відноситься до категорії нормального виробничо-господарського ризику, а також за шкоду, заподіяну працівником, що перебував у стані крайньої необхідності. 

Але розмір відповідальності посадових осіб (зокрема, керівника юрособи) є більшим: вони відповідають не тільки за пряму дійсну шкоду, а і за не одержаний підприємством, установою, організацією прибуток (така норма зявилася в частині четвертій ст. 130 КЗпП в редакції Закону №1255-VII від 13.05.2014 р.). 

Читайте також аналітичний матеріал від редакції "Невиплата зарплати – поради для роботодавця та працівників".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи оплачувати виробниче навчання практиканту?
    На підприємстві студенти проходять навчально-виробничу практику з 17.12.2024 - 07.03.2025 рр. З 19.11.2024 -16.12.2024 р. - виробниче навчання. Чи має підприємство виплачувати зарплату за період навчання? В наказі прописано: щомісячні нарахування проводити за фактично виконаний обсяг робіт, згідно з табелем робочого часу, на період виробничого навчання студенти робіт не виконували
    Сьогодні 14:296
  • Начальник виробництва кермує авто: дії підприємства
    Підприємство придбало автомобіль. Посади водія не має. Їздить начальник виробництва на авто. Які наші дії?
    Сьогодні 09:5820
  • Індексація зарплати у 2025 році
    Якщо на підприємстві у 2024 році нараховувалась індексація зарплати, починаючи з жовтня 2024 року, чи буде індексація зберігатися у січні 2025 відповідно до норм Закону №4059?
    19.12.20249813
  • Аліменти за час перебування працівника у відпустці без збереження зарплати під час воєнного стану
    Працівник є платником аліментів (не менше 50% прожиткового мінімуму), перебуває у відпустці без збереження зарплати на період дії військового стану. Чи потрібно нараховувати заборгованість за аліментами у розмірі 50% прожиткового мінімуму на дитину по цьому працівникуу і як це відображати в обліку?
    19.12.202432
  • Наслідки зменшення зарплати не всім працівникам
    Чи можна у зв'язку із поганим фінансовим станом компанії та зменшенням обсягів продажів, зменшити оклади не всім, а тільки 10 – 20% працівників? У разі, якщо цього робити не можна, які будуть наслідки, якщо все ж таки зменшити зарплату не усім працівникам?
    16.12.202476