• Посилання скопійовано

Робота на півставки для інваліда: організовуємо графік роботи

Підприємець на III групі єдиного податку має намір взяти на роботу на півставки інваліда 3-ої групи. Як організувати його графік роботи?

Порушень трудового законодавства в частині визначення графіку роботи при прийомі працівника на 0,5 ставки не буде,  якщо робочий час не перевищуватиме 0,5 встановленої законом максимальної тривалості робочого часу (тобто 0,5 від 40 годин на тиждень, що дорівнює 20 годинам на тиждень). Законодавство не обмежує сторони трудового договору у визначенні графіку роботи, із яким працівник має бути ознайомлений до початку роботи під розписку (це випливає із положень ст. 29 КЗпП).  Достатнім є зазначення режиму роботи в наказі про призначення на роботу (та, в разі необхідності, в письмовому трудовому договорі).

Щодо конкретної розробки графіку роботи, то якщо працівник мусить працювати щодня, то це може бути, наприклад:

 - 4 години на день при 5-денній роботі,

 - 3 год 20 хв. на день при 6-денній тижневій роботі,

 - або робота лише у визначенні дні тижня (наприклад, понеділок, середа по 8 годин, п’ятниця 4 години).

Якщо робоча зміна працівника триває 11,5 годин, то можливий графік "день через два" (один день працівник працює 11,5 годин, потім два дня відпочиває). Можливі й інші варіанти.

При розробленні графіка змінності (змінній роботі) слід виходити з того, що в працівника, який працює змінно, крім міжзмінного відпочинку, є також і вихідні дні. При цьому, якщо працівник працюватиме позмінно (а охоронники саме так і працюють, як правило), то виконання норми тривалості робочого часу (20 годин на тиждень) для нього відбувається особливим шляхом. Облік відпрацьованих працівником годин відбуватиметься підсумовано, а тому при розробці графіку його роботи слід користуватися Методичними рекомендаціями, затвердженими наказом Мінпраці від 19.04.2006 р. №138. 

Так, при підсумованому обліку робочого часу графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 та 51 КЗпП. Але: 

- тривалість роботи протягом дня за підсумованим обліком робочого часу може бути встановлено до 12 годин робочого часу на зміну;

- щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, встановлена графіком, може коливатися протягом облікового періоду, але загальна сума годин роботи за обліковий період має дорівнювати нормі робочого часу в обліковому періоді. Обліковим періодом при підсумованому обліку робочого часу, як правило, є місяць. В окремих випадках застосовуються інші облікові періоди - декада (10 календарних днів місяця), квартал, півріччя, рік тощо. 

Тобто, якщо працівник працюватиме позмінно, можливе встановлення йому тривалості зміни більш як 4 години на добу. Але за загальним підсумком за встановлений підприємством обліковий період (місяць, квартал, півріччя, рік) кількість відпрацьованих працівником годин не повинна перевищувати зазначений вище норматив 20 годин у розрахунку на тиждень. 

При розробці такого графіку, як зазначено вище, не слід забувати і про періоди відпочинку працівника. Адже, тривалість перерви в роботі між змінами має бути не меншою подвійної тривалості часу роботи в попередній зміні (включаючи перерву на обід) (частина перша ст. 59 КЗпП), тривалість щотижневого безперервного відпочинку повинна бути не меншою, як сорок дві години (ст. 70 КЗпП). А призначення працівника на роботу протягом двох змін підряд забороняється (частина друга ст. 59 КЗпП).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»