• Посилання скопійовано

Працівник, з яким укладено строковий трудовий договір, працює і далі – дія договору продовжується

На вакантну посаду призначено працівника тимчасово із зазначенням строку роботи, але по закінченню цього строку працівник працює далі. Керівник наказу про призначення на постійне місце роботи не видав, відповідно у трудовій книзі записів немає. Як вийти з цієї ситуації?

Питання внесення запису про строковий характер трудового договору до трудової книжки в Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці, Міністерства юстиції, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.93 р. №58, не передбачено.

На практиці частина підприємств не вносять запис про строковий характер договору до трудової книжки, а частина – вносить. Останні, в свою чергу, можуть бути поділені на 2 категорії: одні вказують інформацію про конкретний строк трудового договору, а інші вказують лише загальною фразою: «Прийнятий за строковим трудовим договором».

Загалом трудовий договір може укладатися на певний строк лише тоді, коли неможливо укласти його на невизначений строк (ст. 23 КзПП). Навіть у разі переукладення договору ч. 2 ст. 39-1 КзПП передбачає, що він вважатиметься укладеним на невизначений строк, за винятком випадків, передбачених в ч. 2 ст. 23 КзПП (коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами). Так, наприклад, буває, коли працівник прийнятий на роботу за строковим трудовим договором на період декретної відпустки, після якої було переукладено його на період відпустки по догляду за дитиною до 3-х років, а пізніше ще декілька разів – при продовженні відпустки по догляду за дитиною (щоразу по півроку). Для того, щоб в такому випадку не вносити декілька записів до трудової книжки, і не варто вказувати в ній інформацію про строк трудового договору. 

Враховуючи ж, що в описаній ситуації працівника не звільнено по закінченню строку трудового договору, наказу про продовження строку трудового договору також немає, діятиме норма ч. 1 ст. 39-1 КзПП. Відповідно до неї, якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк. Такий працівник в подальшому не може бути звільнений у зв’язку із закінченням строку трудового договору. Його звільнення можливе тепер лише на загальних засадах. 

Наявність або відсутність запису про це в трудовій книжці в такому випадку не впливає на безстроковий характер трудових відносин. Тому в разі, якщо в трудовій книжці внесено запис про прийняття на роботу приміром строком на 1 рік, а працівник буде звільнений лише через 2,5 роки, підприємство при його звільненні внесе запис про звільнення в загальному порядку – із зазначенням дати звільнення, точним формулюванням згідно з наказом та посиланням на статтю, пункт закону.

Якщо ж підприємство бажає якось оформити постійний характер трудових відносин, то, на нашу думку, за згодою працівника (наприклад шляхом написання заяви або відповідної відмітки в наказі) воно може видати наказ про продовження строкового трудового договору на невизначений строк. На підставі такого наказу буде внесено запис до трудової книжки. Наголосимо однак на тому, що внесення таких записів законодавством не передбачається.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Кравчук Олексій, д.ю.н., аудитор

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:0386
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024364
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426