• Посилання скопійовано

Як «перевести» електрозварника на новий розряд?

Чи обов’язково вказувати розряд в трудовій книжці? Один електрозварник звільнився і на його місце прийнято електрозварника, який закінчив училище з посвідченням ІІ розряду, тож виникла потреба у диференціюванні їх зарплати відповідно до розрядів. Як перевести першого зварника на розряд?

Назви посад в трудовій книжці

У пп. 2.14 Інструкції №58 зазначається, 2.14. У графі 3 розділу "Відомості про роботу"  як  заголовок пишеться повне найменування підприємства.

Під цим заголовком  у  графі  1  ставиться  порядковий  номер запису, що  вноситься,  у  графі  2 зазначається дата прийняття на роботу.

У графі  3 пишеться:  "Прийнятий або призначений до такого-то цеху, відділу,   підрозділу,   на   дільницю,   виробництво" із зазначенням його   конкретного   найменування,   а  також  роботи, професії або посади і присвоєного розряду. Записи про найменування роботи, професії   або   посади   на   яку   прийнятий  працівник, виконуються для   робітників   та   службовців    відповідно    до найменування  професій  і  посад,  зазначених   у   "Класифікаторі професій".

Якщо працівнику  в період роботи надається новий розряд, тоді про це в установленому порядку робиться відповідний запис.

В трудовій книжці має бути така сама назва посади, як і в штатному розписі.

Згідно із Загальними положеннями Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (ДКХП), які містяться у Розділі 2 "Професії робітників" Випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" ДКХП, затвердженого наказом Мінпраці України від 29.12.2004 р. №336, у всіх записах про виконувані роботи (штатний розпис, запис до трудових книжок тощо) слід зазначати повну назву професії відповідно до Довідника і кваліфікаційний розряд (категорію).

Враховуючи вищезазначене, у трудових книжках працівників запис про назву професії виконується із зазначенням кваліфікаційної категорії, розряду (лист Мінсоцполітики від 07.09.2012  №197/10/137-12).

 

Як «перевести» електрозварника на новий розряд?

Тарифна система являє собою сукупність нормативів, що регулюють основну частину заробітної плати робітників і службовців. Вона відображає поділ працівників за професіями, спеціальностями та кваліфікацією.

Професія характеризує трудову діяльність і зайнятість працівника відповідно до одержаної ним підготовки, придбаних теоретичних знань і практичних навичок (наприклад, токар, слюсар, шахтар).

Спеціальність відображає внутрішньопрофесійний поділ праці. Це поняття вужче порівняно з поняттям «професія» (наприклад, токар-карусельник, слюсар-водопровідник, слюсар-ремонтник устаткування). Отже, спеціальність потребує глибших знань і надбання практичних навичок з вужчого кола робіт.

Кваліфікація – сукупність виробничих знань, уміння, певних практичних навичок. Вона виражає ступінь підготовленості працівника до виконання професійних функцій обумовленої складності.

Тарифна система є основою для установлення правильного співвідношення між темпами зростання продуктивності праці та середньої заробітної плати працівників. З її допомогою визначається необхідна кількість працівників відповідної кваліфікації чи спеціальності, а також співвідношення заробітної плати різних категорій працівників.

Основними елементами тарифної системи є тарифно-кваліфікаційні довідники робіт і професій робітників, кваліфікаційні довідники посад керівників, спеціалістів і службовців, тарифні сітки та ставки і схеми посадових окладів, або єдина тарифна сітка.

У сучасних економічних умовах кожне підприємство може самостійно розробляти тарифну систему, дотримуючись державних гарантій і вимог генеральної, галузевої, реґіональної тарифних угод згідно з чинним законодавством.

Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник використовується для визначення кількості розрядів за кожною професією (спеціальністю), складності робіт (їх тарифної групи), кваліфікаційних розрядів робітникам; забезпечення єдності в оплаті праці робітників, які мають однакову кваліфікацію; складання програм з підготовки і підвищення кваліфікації робітників.

Належність виконуваних робіт до певних тарифних розрядів і присвоєння кваліфікаційних розрядів робітникам здійснюється власником або уповноваженим ним органом згідно з тарифно-кваліфікаційним довідником за погодженням з профспілковим або іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.

Кваліфікаційні розряди підвищуються насамперед робітникам, які успішно виконують установлені норми праці й сумлінно ставляться до своїх трудових обов'язків. Право на підвищення розряду мають робітники, які успішно виконують роботи вищого розряду не менш як протягом трьох місяців і склали екзамен. За грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції, робітникові може бути знижено кваліфікацію на один розряд. Поновлення розряду здійснюється в загальному порядку, але не раніше ніж через три місяці після його зниження.

Відповідність фактично виконуваних робіт і кваліфікації працівника вимогам посадових кваліфікаційних характеристик довідника визначається атестаційною комісією, яка утворюється безпосередньо на підприємстві.

Вона дає оцінку діяльності працівника: відповідає чи не відповідає вона посаді, котру він обіймає. За результатами атестації власник або уповноважений ним орган має право змінювати посадові оклади службовцям у межах затверджених у встановленому порядку мінімальних і максимальних окладів на відповідній посаді. Крім того, можуть бути дані рекомендації щодо просування по роботі окремих працівників у зв'язку з їхньою активною і творчою діяльністю, переведення на іншу роботу, звільнення з посади, яку обіймають, та ін.

Отже, щоб підвищити електрозварнику розряд, підприємство повинно організувати перевірку його кваліфікації (атестацію), забезпечити виконання ним робіт вищої складності протягом визначеного часу та оформити рішення на підставі ЄТКД і погодження з профспілкою.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Зміни до графіка відпусток: звільнення та воєнний стан
    Згідно з графіком відпусток на 2025 р., запланований період надання відпустки працівникові - серпень 2025 р. У липні 2025 р. він звільнився за власним бажанням (компенсацію за невикористані дні відпустки було виплачено). Чи потрібно у зв'язку з цим видавати наказ про внесення змін до графіка відпусток? Чи потрібно видавати такі накази після кожного продовження воєнного стану, оскільки в грудні 2024 р. для працівників, що забажали йти у відпустку після 08.02.2025 р., при розрахунку кількості днів відпустки враховувалися святкові та вихідні дні?
    Сьогодні 13:5530
  • Як «перевести» електрозварника на новий розряд?
    Чи обов’язково вказувати розряд в трудовій книжці? Один електрозварник звільнився і на його місце прийнято електрозварника, який закінчив училище з посвідченням ІІ розряду, тож виникла потреба у диференціюванні їх зарплати відповідно до розрядів. Як перевести першого зварника на розряд?
    Сьогодні 09:4410
  • Право на ПСП працівників, призваних на військову службу, які отримують зарплату та грошове забезпечення
    Якщо працівник, призваний на військову службу отримує зарплату та одночасно забезпечення військовослужбовця, що виплачуються з бюджету то роботодавець під час нарахування зарплати такому працівнику не має право на застосування ПСП
    25.07.202522
  • Звільнення працівника з інвалідністю, з яким втрачено зв'язок
    Як правильно звільнити працівника (основне місце роботи), з яким призупинено дію трудового договору з 24.02.2022 р. та який знаходиться на окупованиій території (з 2022 року не виходить на зв'язок)? Працівник є особою з інвалідністю ІІІ групи з дитинства. Які документи треба оформити і як саме, щоб уникнути будь-яких проблем зі сторони працівника та контролюючих органів?
    25.07.202525
  • Підписання документів директором у відпустці
    Чи може директор перебуваючи у відпустці здавати звіти, робити платежі (діяльність на підприємстві відсутня)? Чи потрібен додатковий наказ на право підпису під час відпустки?
    24.07.20252 311