Так, можна, керуючись ст. 105 КЗпП: «При суміщенні професій (посад) або виконанні обов'язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи працівникові провадиться доплата. Розмір доплати встановлюється за угодою сторін трудового договору».
Це означає, що якщо головний інженер не звільняється від виконання своїх основних обов’язків, але тимчасово виконує обов’язки іншої посади (в даному випадку майстра), підприємство має право встановити йому доплату за суміщення.
Врахуйте, що розміри доплат за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника встановлюються на умовах, передбачених у колективному договорі (ч. 2 ст. 105 КЗпП).
Доплату за виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника зазвичай встановлюють у межах однієї категорії посад й обов’язково визначають у наказі, який саме обсяг додаткових обов’язків виконуватиме працівник за посадою тимчасово відсутнього працівника. Рішення про конкретний розмір доплати приймає роботодавець залежно від складності, характеру, обсягу виконуваних робіт, витрат основного робочого часу.
У наказі про встановлення доплати потрібно чітко визначити, який обсяг додаткової роботи (обов’язків) має виконувати працівник.
Якщо умови про розмір доплат за виконання працівником обов’язків тимчасово відсутнього працівника без звільнення від основної роботи не були визначені відповідно до ст. 105 КЗпП у колективному договорі, розмір доплати за таку роботу, виконану за розпорядженням власника або з його відома, визначається судом з урахуванням її складності, характеру, обсягу, а також ступеня використання робочого часу та тарифної ставки працівника. Це підтверджує судова практика (пп. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.12.1999 №13 «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці»).
Рекомендуємо також ознайомитися з роз’ясненнями Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці про виконання обов’язків тимчасово відсутньго працівника
Разом з тим, зверніть увагу на посадову інструкцію інженера.
Стаття 30 КЗпП визначає, що працівник повинен виконувати доручену йому роботу особисто і не має права передоручати її виконання іншій особі, за винятком випадків, передбачених законодавством. Посадові інструкції після їх затвердження керівником підприємства, організації, установи або за дорученням його заступників доводяться до працівника під підпис.
Держпраці у листі від 19.01.2024 р. №104/2/2.1-ЗВ-24а зазначили:
«Пунктом 1 розʼяснення Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС "Про порядок оплати тимчасового заступництва" від 29.12.1965 №30/39 передбачено, що тимчасове виконання обовʼязків за посадою відсутнього працівника покладається на іншого працівника наказом (розпорядженням) по закладу. Працівникові, який заміщує, виплачується різниця між його фактичним посадовим окладом і посадовим окладом працівника, якого заміщують, за умови, що такий замісник не є штатним заступником відсутнього працівника».
Враховуючи зазначене, якщо посадовою інструкцією працівника визначено виконання обов’язків іншого працівника під час його відсутності, такі рухи здійснюються без видання окремого наказу та без доплати.
Отже, якщо в посадовій інструкції головного інженера зазначено, що він має виконувати обов’язки майстра очисних споруд на час його відсутності, то доплата за це не передбачена.
Рекомендуємо ознайомитися також із матеріалами редакції:
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись