Перше, на що слід звернути увагу до того, як розраховувати середню зарплату та оплачувати такий листок непрацездатності: це чи оплачується він взагалі.
Справа в тому, що у працівниці вже оформлена відпустка по догляду за дитиною до 3-х років. А допомога по вагітності та пологах надається у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Тому, якщо працівниця бажає отримати таку допомогу і надає листок непрацездатності з діагнозом «вагітність та пологи», вона має перервати відпустку по догляду за дитиною до 3-х років і піти в іншу відпустку – у зв’язку із вагітністю та пологами. Все це робиться на підставі відповідних заяв з боку працівниці (адже піти у відпустку або перервати її – це право, а не обов’язок працівниці) і оформлюється відповідними наказами та відображається у додатку 5 Єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.
Тож, працівниця має написати заяву про переривання відпустки для догляду за дитиною до 3-х років у зв’язку з відпусткою по вагітності та пологах. Роботодавець, в свою чергу оформлює наказ на переривання відпустки для догляду за дитиною до 3-х років та наказ про надання відпустки по вагітності та пологах на підставі е-лікарняного, проводить розрахунок та заповнює додатки 1 та 4ДФ по нараховані та виплаченій допомозі. Останній наказ (наказ про надання відпустки по вагітності та пологах) роботодавець може й не оформлювати, просто може провести розрахунок на підставі е-лікарняного та наказу/рішення/ протоколу залежно від того, хто є відповідальним за розгляд лікарняних на підприємстві.
Розрахунок середньої зарплати
Розрахунок середньої зарплати для оплати листка непрацездатності проводиться за нормами Порядку №1266.
Базовим розрахунковим періодом є 12 календарних місяців перед місяцем, у якому настав страховий випадок. В цьому випадку - це місяць, у якому було відкрито листок непрацездатності з діагнозом «вагітність та пологи» (пп. 25 Порядку №1266), тобто листопад 2024 року.
Також потрібно звернути увагу ще на одну норму, пп. 3 Порядку №1266: середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - тимчасова непрацездатність, відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та шестирічного віку за медичним висновком, відпустка без збереження заробітної плати.
Отже, дні перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років з розрахункового періоду виключаються. Тож виходить, що у працівниці у розрахунковому періоді взагалі не має календарних днів і заробітку (вона всі 12 місяців була у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років).
Тому потрібно скористатися пп. 28 Порядку №1266, де зазначено, що якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку, то середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку. Якщо тарифна ставка (посадовий оклад) не встановлюється, розрахунок проводиться виходячи з розміру мінімальної заробітної плати (або її частини), встановленого законом на день настання страхового випадку.
У такому випадку середньоденну зарплату за один календарний день визначають шляхом ділення тарифної ставки (посадового окладу, який на день розрахунку затверджений штатним розписом) на середньомісячну кількість календарних днів (30,44) відповідно до абз. 8 пп. 14 Порядку №1266. Отримана середня зарплата множиться на кількість календарних днів відпустки по вагітності та пологах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити