• Посилання скопійовано

Як відшкодувати витрати на пальне, якщо працівник поїхав у відрядження на власному авто?

Працівник використав власний автомобіль у відрядженні без оформлення договору оренди, йому компенсували вартість паливно-мастильних матеріалів за оригіналами чеків. Як правильно оформити та оподаткувати таку господарську операцію?

Направлення працівника у відрядження на особистому автомобілі чинним законодавством взагалі не передбачено. Якщо ж така ситуація трапляється, то немає підстав для відшкодування пального.

Тому потрібно документально оформити відрядження працівника на власному автомобілі: 

  • укласти договір оренди автомобіля на строк відрядження;
  • виплатити працівнику компенсацію за використання його автомобіля зі службовою метою (ст. 125 КЗпП);
  • укласти договір позички. За договором позички одна сторона (позичкодавець) безплатно передає або зобов’язується передати другій стороні (користувачеві) річ для користування протягом установленого строку (ст. 827 ЦКУ).

Звертаємо увагу, що у ст. 125 КЗпП йдеться тільки про інструменти працівників, а автомобіль все ж таки інструментом не є. Ми звертали увагу на цю колізію тут. Хоча є інша думка, що ст. 125 КЗпП можна застосовувати до автомобіля – див. тут та тут.

Відповідно до пп. «г» пп. 164.2.17 ПКУ суми грошового відшкодування будь-яких витрат платника податків є його доходом, тому обкладаються ПДФО і ВЗ як додаткове благо. 

В даному випадку працівник поїхав у відрядження на особистому легковому автомобілі, а жодного договору з ним не укладено.

Керівник може самостійно прийняти рішення та компенсувати працівнику понесені витрати на пальне, але це вже буде додатковим благом такого працівника, з якого слід утримати ПДФО. А оскільки додаткове благо надається у негрошовій формі, сума ПДФО обчислюється з застосуванням натурального коефіцієнта (пп. 164.5 ПКУ, пп. 164.2.17 ПКУ).  Також, із суми компенсації слід утримати ВЗ, але вже без застосуванням натурального коефіцієнта. У Додатку 4ДФ єдиної звітності така виплата відобразиться за ознакою «126».

ЄСВ на суму відшкодування не нараховується (п. 3.22 Інструкції №5).

Це додаткове благо списується в бухобліку до складу інших операційних витрат: Дт 949 Кт 663.

Головною умовою для компенсації пального є підтвердні документи на придбання пального, у підприємства вони є і це чеки з заправки в оригіналі, за потреби працівник може подати авансовий звіт.

В бухобліку таке пальне не відображається, тобто пальне не прибуткується на рах. 203 і відповідно не списується на відрядження. Оскільки його вартість компенсована працівнику, то на витрати списується саме ця компенсація.

Якщо ж з працівником було б оформлено договір про використання автомобіля (оренда, позичка) або видано наказ про компенсацію працівнику використання його автомобіля для службових цілей, тоді пальне списується за загальними правилами обліку витрат на відрядження:

  • Дт 203 Кт 372 – придбання пального на підставі чеків з АЗС;
  • Дт 23, 91 – 94 Кт 203 – використання пального у відрядженні на підставі шляхового листа автомобіля. Можливість складання шляхового листа виникає саме на підставі документа про використання автомобіля для службових цілей – договір оренди, позички, наказ керівники про компенсацію використання автомобіля працівника.

У такому разі орендна плата (ознака доходу 127) або сума компенсації зносу автомобіля (ознака доходу 126) будуть грошовим оподатковуваним доходом працівника, з якого потрібно було б утримати ПДФО та ВЗ.

Відшкодування витрат на пальне буде звичайним відшкодуванням витрат на відрядження без оподаткування – Дт 372 Кт 311, 301.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.2025109
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.202519
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202523
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025651
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202538