• Посилання скопійовано

Врахування оплати за вихідні дні при розрахунку середньої зарплати для оплати днів відрядження

Працівник весь травень працював у відрядженні, в тому числі і у вихідні дні (8 днів). За роботу у вихідні отримав оплату в подвійному розмірі. За робочі дні працівник отримав оплату за відрядження по середньому заробітку. Чи враховується оплата роботи у вихідні дні у подвійному розмірі, що була здійснена у розрахунковому періоді 2 місяці, при розрахунку середнього заробітку для оплати днів відрядження?

Згідно з ст. 121 КЗпП, працівникам, які направлені у службове відрядження, оплата праці за виконану роботу здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором, і розмір такої оплати праці не може бути нижчим середнього заробітку.

Якщо працівник спеціально направлений для виконання роботи у вихідні дні, тоді відрядженому за роботу у вихідний день за згодою сторін може бути (ст. 72 КЗпП):

  • або наданий інший день відпочинку;
  • або виплачена грошова компенсація у подвійному розмірі.

В ст. 107 зазначено про компенсацію за роботу у вихідні дні, а саме, що вона оплачується у подвійному розмірі:

1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у вихідний день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані.

Оскільки оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у вихідний день, то працівникам, яким установлено посадовий оклад, оплату за роботу у цей день доцільно здійснювати виходячи з годинної ставки, так зазначається і в  листі  Мінекономіки від 31.08.2020 р. №3511-06/53106-07

Тож, потрібно зважати на такі нюанси оплати, якщо працівник працює у відрядженні і у вихідні дні:

  1. за робочі дні працівнику платимо або денну, або середню зарплату, залежно від того, яка виплата більша;
  2. за роботу у вихідні платимо компенсацію, з розрахунку його тарифної ставки чи окладу, за години фактично відпрацьовані в подвійному розмірі.

 

Чи враховується оплата роботи у вихідні дні, що була здійснена у розрахунковому періоді 2 місяці у подвійному розмірі, при розрахунку середнього заробітку для оплати днів відрядження в майбутньому?

В листі Мінсоцполітики від 29.10.2019 р. №1565/0/206-19 фахівці зазначали, що при обчисленні середньої заробітної плати за останні два місяці не враховуються виплати за час, протягом якого зберігається середній заробіток працівника (за час виконання державних і громадських обов’язків, щорічної і додаткової відпусток, відрядження тощо) та допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

Нарахування виплат, що обчислюються із середньої заробітної плати за останні два місяці роботи, провадяться шляхом множення середньоденного (годинного) заробітку на число робочих днів/годин, які мають бути оплачені за середнім заробітком. Середньоденна (годинна) заробітна плата визначається діленням заробітної плати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні на число відпрацьованих робочих днів (годин).

Тобто при обчисленні середньоденної заробітної плати для оплати днів службового відрядження необхідно заробітну плату за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні розділити на фактично відпрацьовані протягом цих місяців робочі дні, з урахуванням виплат за роботу у вихідний день та дня роботи у вихідний.

Для обчислення середньоденної зарплату для оплати днів службового відрядження слід зробити наступне:

1. Обчислити суму зарплати за фактично відпрацьовані протягом двох місяців робочі дні з урахуванням виплат за роботу у вихідні дні у подвійному розмірі;

2. Полічити фактично відпрацьовані протягом цих місяців робочі дні з урахуванням днів роботи у вихідні дні.

3. Поділити розраховану суму зарплати на пораховану кількість відпрацьованих днів.

Отже,  включаються до розрахунку середньої зарплати ті 8 днів травня з подвійною оплатою, коли працівник працював у вихідні.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024121
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024453
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427