• Посилання скопійовано

Відновлення виплат мобілізованому працівнику

У липні 2023 року був мобілізований працівник, виплати йому не здійснювалися. Наразі керівництво піднімає питання про відновлення нарахувань йому. Чи це правильно і яким чином оформити відновлення виплат?

Нагадаємо, що до 19 липня 2022 р. ст. 119 КЗпП було передбачено збереження за мобілізованим працівником місця його роботи, посади та середнього заробітку.

Тобто роботодавець мав виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам за місцем його працевлаштування.

Однак, 15 липня 2022 року ВРУ після підписання Президентом Закону  №2352-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин», який з 19 липня звільнив роботодавців від обов’язку збереження середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу та залишив за цими працівниками лише збереження місця роботи (посади). 

Цим Законом чи будь-яким іншим нормативним документом ніяким чином не обмежено роботодавця добровільно прийняти рішення щодо проведення виплат мобілізованому працівнику з відповідним оподаткуванням та відображенням в єдиній звітності. Згідно зі ст. 9-1 КЗпП підприємства, установи, організації в межах своїх повноважень і за власні кошти можуть встановлювати додаткові відповідно до законодавства трудові і соціально-побутові пільги для працівників.  

Рішення про встановлення та проведення виплат мобілізованому працівнику роботодавець має зафіксувати в наказі керівника. Виплату можна проводити в будь-якій сумі: 

  • 100% чи якийсь відсоток від нарахованої середньої зарплати, розрахованої за Порядком №100
  • фіксованій сумі (у розмірі 100% або іншої частини окладу, у сумі більше окладу або на рівні МЗП тощо – тобто роботодавець абсолютно вільно визначає суму).

Коротко зазначимо, що така виплата підлягатиме оподаткуванню за загальними правилами, бо вона є складовою зарплати, згідно з пп. 2.2.12 Інструкції №5. Тому потрібно утримувати ПДФО (18%) та ВЗ (1,5%) та нарахувати ЄСВ (22% або 8,41%). 

Це є витратами підприємства і у бухобліку відображатимуться проведенням: Дт 949 Кт 661, 651. Коригування фінрезультату для цих витрат немає, тому що для виплат фізособам є виключення у пп. 140.5.10 ПКУ. Оскільки такі виплати вже оподатковані ПДФО за ставкою 18%, тому повторному оподаткуванню податком на прибуток за такою ж ставкою 18% вони не підлягають.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427