• Посилання скопійовано

Компенсація щорічної відпустки при звільненні під час відпустки для догляду за дитиною

Працівниця прийнята на роботу з 01.09.2023 р., має двох дітей до 14 років. З 07.11.2023 по 11.03.2024 рр. - відпустка по вагітності та пологах (третя дитина). З 12.03.2024 р. відпустка для догляду за дитиною до 3-х років. 29.03.2024 р. звільняється за власним бажанням. Чи можна звільнити за власним бажанням? Чи виплачувати компенсацію за невикористану щорічну та соціальну відпустку на дітей за 2024 рік?

Чи можна звільнити за власним бажанням без поважних причин?

Перебуваючи у відпустці для догляду за дитиною до досягнення 3-х років, працівник має право розірвати трудовий договір за власним бажанням (ст. 38 КЗпП), а також за згодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП), крім випадку повної ліквідації підприємства, коли звільнення допускається з обов’язковим працевлаштуванням.  

При припиненні трудових відносин з працівником, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років потрібно провести остаточний розрахунок, а результат не забути відобразити у відповідних додатках  єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

 

Чи виплачувати компенсацію за невикористану щорічну та соціальну відпустку на дітей за 2024 рік? 

Щорічна відпустка

Відповідно до п. 3 Порядку №100, при обчисленні середньої заробітної плати для оплати часу відпусток та виплати компенсації за невикористані дні відпустки, зокрема, до фактичного заробітку включаються: допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю.

До тимчасової непрацездатності відноситься як хвороба, так й відпустка по вагітності та пологах. Саме тому сума такої відпустки буде включатися до складу доходів для нарахування компенсації.

Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку не враховується до стажу, що дає право на компенсацію днів відпустки. А ось відпустка без збереження заробітної плати та лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами, навпаки, включається до стажу, що дає право на таку компенсацію (ст. 82 КЗпП та ст. 9 Закону про відпустки). 

Отже, компенсацію днів невикористаної щорічної основної відпустки потрібно провести при її звільненні. Тож, сюди увійдуть дні, набуті за час роботи на підприємстві та дні за час перебування на лікарняному по вагітності та пологах.

 

Додаткова відпустка на дітей

Відповідно до ст. 19 Закону про відпустки, одному з батьків, які мають двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину з інвалідністю, чи які усиновили дитину, матері (батьку) особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, одинокій матері, батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує їх без матері (у тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, чи одному із прийомних батьків надається щорічно додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.

Така відпустка надається за календарний рік.

Працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною,  набуває право на додаткову відпустку незалежно від того, чи є відпрацьовані дні у календарному році, за який надається відпустка, оскільки з 09.05.2021 р. зі ст. 19 Закону про відпустки виключено вимогу про обов’язковість відпрацьованих днів та урівняно права матері та батька дітей. І скористатися ними вона може (якщо нею не скористався батько дитини) після закінчення відпустки для догляду за дитиною або отримати компенсації за них при звільненні.

Тож, за наявності довідки з місця роботи батька дитини про те, що він не перебував у додатковій відпустці на двох дітей/не отримував за ці дні компенсацію, працівниці потрібно провести компенсацію днів додаткової відпустки не тільки за 2024 р., але й за 2023 рік (за умови, якщо нею ніхто не скористався).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.2024123
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202456
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202438
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024463
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427