Відповідно до пп. 3 Порядку №1266, середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на яку нарахований ЄСВ, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин, - зокрема, передбачено виключення із розрахункового періоду днів відпустки без збереження заробітної плати без уточнення її видів.
Згідно з пп. 26 Порядку №1266, розрахунковим періодом, за який обчислюється середня заробітна плата, є 12 календарних місяців за місцем роботи, де стався страховий випадок, починаючи з місяця, що передує місяцю настання страхового випадку.
В даному випадку, у працівниці розрахунковим періодом буде квітень 2023 р. - березень 2024 р. з якого мають бути виключені дні перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною до 3-х років та відпустку без збереження зарплати. Отже у розрахунку залишиться тільки щорічна відпустка, з якої і потрібно проводити розрахунок відпустки по вагітності та пологах, яка і буде базою для обчислення лікарняних.
Зважаючи на те, що відповідно до ч. 2 ст. 181 КЗпП та ч. 1 ст. 14 Закону №1105, працівниця сама отримувала допомогу при народженні дитини у період перебування у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, то такий період включається до її страхового стажу, для оплати лікарняного, як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску.
Тож враховуючи даний факт, розуміємо, що працівниця набула стаж більше 6 місяців.
Отже, сума допомоги по вагітності та пологах не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінзарплати, встановленої на час настання страхового випадку (пп. 2 Порядку №1266).
Тому, якщо фактична середньоденна зарплата виявиться меншою, ніж МЗП у розрахунку на 1 календарний день (233,45 грн), розрахунок відпустки по вагітності та пологах слід проводити виходячи з обмежувальної суми (233,45 грн). Якщо вищою, то виходячи з такої фактичної середньоденної зарплати.
А також фактична середньоденна зарплата не повинна перевищувати максимальну величину бази нарахування ЄСВ (що діяла в останньому місяці розрахункового періоду) з розрахунку на один календарний день (пп. 4 Порядку №1266): 3498,69 (106500,00 грн : 30,44).
Тобто, якщо фактична середньоденна зарплата виявиться меншою за максимальний показник (3498,69 грн), то розрахунок допомоги проводиться з фактичної середньоденної зарплати. Якщо вищою, — то допомога обмежується максимальним показником.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити