• Посилання скопійовано

Компенсація відпустки суміснику за відсутності розрахункового періоду

Як розрахувати компенсацію невикористаної відпустки зовнішньому суміснику (0,25 ставки, 2 год. на день), який з березня 2022 р. не мав доходу? Був у відпустці без збереження зарплати, потім призупинений трудовий договір. Звільняється у грудні 2023 р. і має 27 днів невикористаної відпустки. Оклад - 9400 грн та була доплата за виконання додаткових обов'язків у розмірі 1675 грн

Відпустка без збереження зарплати у розрахунку компенсації

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки, час перебування у відпустці без збереження зарплати зараховується до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку.

Отже, під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати особа вважається працюючою і такою, що перебуває в трудових відносинах, тож така відпустка включається до трудового (загального) стажу.

Тому під час обчислення днів компенсації період перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати не потрібно вилучати, бо вона входить до стажу роботи.

Отже, період відпустки без збереження зарплати дає право працівникові на дні щорічної відпустки, що підлягають компенсації в разі звільнення. Але під час розрахунку середньої зарплати дні відпустки без збереження заробітної плати (ст. 12 Закону №2136 та ст. 26 Закону про відпустки)підлягають виключенню із розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку №100).

 

Призупинення трудового договору у розрахунку компенсації

Час призупинення дії трудового договору не дає права працівнику на стаж для надання днів щорічної основної відпустки (відповідно їх компенсації), оскільки це не передбачено ст. 9 Закону про відпустки.

Згідно з абз. 6 п. 2 Порядку №100 час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового  періоду. 

Таким чином, при розрахунку компенсації за невикористану відпустку календарні дні, що припали на період призупинення дії трудового договору, потрібно виключити з розрахункового періоду.

 

Розрахунок компенсації

Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку №100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 р., проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році.

В даному випадку, у працівника – сумісника, який працював на умовах неповного робочого часу, відсутній розрахунковий період через перебування у відпустці без збереження зарплати та призупиненні ТД. Тому для розрахунку компенсації потрібно керуватися абз. 4 п. 4 Порядку №100, де зазначено, що у разі укладення трудового договору на умовах неповного робочого часу, розрахунок проводиться з розміру мінімальної заробітної плати, обчисленого пропорційно до умов укладеного трудового договору.

Тобто за відсутності доходу в розрахунковому періодіпрацівнику за неповним робочим часом, ані оклад (пропорційно відпрацьованому часу), а тим паче доплати, що проводилися за виконання додаткових обов'язків, до уваги не беруться.

Розрахунковим періодом для обчислення компенсації працівнику, який звільняється у грудні 2023 буде січень 2023 – листопад 2023. 

Нагадаємо, що згідно з Законом №2136 і до закінчення воєнного стану роботодавцю надано право (а не обов’язок) працювати у святкові та неробочі дні. Про це ми писали тут. Тому, якщо роботодавець перейшов на виконання норм цього Закону, то святкові і неробочі дні, починаючи з 24 березня 2022 р., з розрахункового періоду не виключаються. Якщо роботодавець дотримуватися старих правил по КЗпП, тоді із розрахунку відпускних потрібно виключити ще й святкові дні.

 

Приклад

Працівник, зовнішній сумісник звільняться у грудні 2023 р. Працював у режимі неповного робочого дня (0,25 ставки). У розрахунковому періоді (січень 2023 р. — листопад 2023 р.) перебував у відпустці без збереження зарплати та призупненні ТД. Підприємство працює без святкових днів під час воєнного стану. Працівник має 27 к.д. невикористаної відпустки на момент звільнення.

МЗП на час розрахунку – 6700,00 грн. Середня зарплата розрахована з МЗП пропорційно відпрацьованому часу – 1675,00 грн (6700,00 грн х 0,25).

  • Умовний дохід: 18425,00 грн (1675,00 грн х 11 міс);
  • Середня зарплата:  55,16 грн (18425,00 грн : 334 к.д.);
  • Сума компенсації: 1489,32 грн (55,16 грн х 27 к.д.).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202434
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024326
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427