• Посилання скопійовано

Перевищення витрат на проживання у відрядженні

Працівник державного госпрозрахункового підприємства повернувся з відрядження. Сума проживання в готелі перевищено, що за добу склала 2100,00 грн. Згідно з наказом гранична сума витрат на проживання за добу не повинна перевищувати на території України 1500,00 грн. Які норми утримання застосовуються на період дії воєнного стану?

Працівники, згідно з ст. 121 КЗпП, мають право на відшкодування витрат у зв'язку з службовим відрядженням, в т.ч. на проживання. 

Згідно з пп. 170.9.1 ПКУ відшкодуванню підлягають понесені витрати працівником у відрядженні, що підтверджені документально.

 

Звертаємо тут особливу увагу! 

Інструкція №59 та Постанова №98 поширюють свою дію тільки на державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково утримуються (фінансуються) за рахунок бюджетних коштів. 

Якщо ж державне підприємство працює за госпрозрахунком та не утримується за рахунок бюджету, на нього ці документи не поширюється. Зокрема, Інструкція №59 є для госпрозрахункового підприємства виключно довідковим документом, воно не зобов’язане її дотримуватися. Відповідно, за рішенням керівника працівнику можна відшкодувати всю витрачену ним суму на найм житла в готелі, яка підтверджена документально, без обмеження та без додаткового оподаткування.

Якщо держпідприємство отримує фінансування з бюджету у будь-якому розмірі, воно повинно дотримуватись вимог Інструкції №59 та Постанови №98. Тоді за наявності підтвердних документів (в оригіналі) відшкодовуються витрати в межах граничних сум витрат на найм житлового приміщення, затверджених Постановою №98, витрати відрядженим працівникам на найм житлового приміщення з розрахунку вартості одного місця у готелі (мотелі), іншому житловому приміщенні за кожну добу такого проживання з урахуванням включених до рахунків на оплату вартості проживання витрат на користування телефоном (крім витрат на службові телефонні розмови), холодильником, телевізором та інших витрат (п. 5 розд. ІІ Інструкції №59). 

Зокрема, у преамбулі Постанови №98 зазначено, що установити на період дії воєнного стану, відшкодування фактичних витрат, що перевищують граничну суму витрат на найм житлового приміщення за добу, визначену для України додатком 1 до цієї Постанови, здійснюється з дозволу керівника згідно з підтвердними документами та не може перевищувати 1800 гривень (без урахування витрат на оплату податку на додану вартість). 

У разі, якщо державне підприємство має госпрозрахунковий рахунок, проте частково утримується за рахунок бюджету, то в загальному випадку витрати працівника (держслужбовця) на проживання в готелі у відрядженні відшкодовуються та не підлягають оподаткуванню в межах граничних норм (1500,00 грн) – з урахуванням вимог Постанови №98. Проте, під час дії воєнного стану витрати, що перевищують граничну суму витрат на найм житлового приміщення за добу, здійснюється з дозволу керівника за наявності підтвердних документів в межах 1800 грн (без ПДВ).

Сума понад граничну норму (300,00 грн (2100,00 грн – 1800,00 грн)) за рішенням керівника та за наявності підтвердних документів може підлягати відшкодуванню, а разом з цим і оподаткуванню. Оскільки сума витрат буде вважатися додатковим благом для такого працівника, відповідно до пп. 164.2.17 ПКУ та оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% (пп. 167.1 ПКУ) із застосуванням натурального коефіцієнта (пп. 164.5 ПКУ) та військовим збором за ставкою 1,5% без застосування натурального коефіцієнту.

Ще раз нагадаємо, що якщо держпідприємство не отримує фінансування з бюджету, воно не зобов’язане дотримуватись ззазначених норм.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202490
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024383
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426